Grāmatveži lata devalvāciju vērtē kā ekonomikai nevēlamu

Iesaistoties diskusijā par lata stabilitāti, Latvijas vadošā grāmatvedības uzņēmuma “Baltijas Konsultantu nams” valdes loceklis un konsultants Māris Ginters uzskata, ka lata devalvācija ir ļoti nevēlama un Latvijas apstākļos ir grūti saskatīt jelkādus ieguvumus no tās. Vienīgais risinājums krīzes pārvarēšanai ir sabalansēts budžets un tādā gadījumā lata devalvācija nemaz nebūtu aktuāla.

M.Ginters uzskata, ka Latvijas ekonomika no lata devalvācijas būtu ieguvēja tikai tādā gadījumā, ja Latvijā būtu labi attīstīta uz eksportu orientēta ražošana, kā arī gadījumā, ja Latvija būtu saviem enerģijas resursiem bagāta. “Šī brīža situācija, diemžēl ir tāda, ka Latvijā vairums no nepieciešamās enerģijas tiek iepirkta no ārvalstīm,” uzskata M.Ginters.

“Domāju, ka arī nedaudzajiem Latvijas ražotajiem lata devalvācija nedotu būtisku labumu, jo ikvienā ražošanas procesā pārāk liela nozīme ir izejvielām un enerģijai. Devalvēts lats samazinātu preces gala cenu, taču nesamazinātu ražošanas izmaksas, attiecīgi uzņēma peļņa varētu pat sarukt,” domā M.Ginters.

Kā vienu no negatīvajiem faktoriem Māris Ginters min arī to, ka Latvijā ir arī pārāk liels eiro kredītu īpatsvars. Eiro kredītu ņēmēju ekonomisku situāciju lata devalvācija būtiski pasliktinātu. “Cilvēku ieņēmumi samazinātos, savukārt kredīta maksājumi paliktu tādi paši, attiecīgi to kredīta maksājumu īpatsvars pret savu budžetu būtisku palielinātos,” skaidro M.Ginters, piebilstot, ka lata devalvācija varētu vēl vairāk mazināt kredīta maksājumu disciplīnu, tādējādi graujot banku sektoru.

M.Ginters arī zināja teikts, ka jau aizvadītājā gada nogalē, pāris dienu laikā mainot vairākus nodokļus, investoriem tika sūtīts ļoti negatīvs signāls par Latviju, kā nestabilu un neprognozējamu zemi. “Domāju, ka ja mēs pieļausim lata devalvāciju, tad Latvija ilgstoši paliks starptautiski pazīstama kā nedroša un nestabila vieta uzņēmējdarbībai un investīcijām,” uzskata M.Ginters.

“Lata devalvācija varētu sekmēt jau esošo ražošanas jaudu stimulēšanu, kā tas ir bijis citās valstīs ar attīstītu ražošanu. Taču lata devalvācijas rezultātā netiktu radīti labvēlīgāki apstākļi ražošanas uzsākšanai, gan tāpēc, ka pieaugtu enerģija un izejvielas, gan arī tāpēc, ka lata devalvācijas rezultātā var krietni pasliktināties sociāli ekonomiskais fons,” uzskata M.Ginters.

M.Ginters uzskata, ka Latvija nav ieinteresēta arī lata un eiro kopīgā devalvācijā pret citām valūtām. “Ja mēs dzīvotu Eiropas vidū, tad iespējams, situācija būtu savādāka, bet mēs te esam pārāk saistīti arī ar austrumiem, no kuriem saņemam gan enerģiju, gan arī izejvielas, kas iespējamās eiro devalvācijas rezultātā kļūtu dārgākas,” stāsta M.Ginters.

Atgādinām, ka “Baltijas Konsultantu nams” ir viens no lielākajiem uzņēmumiem Latvijā, kas specializējies grāmatvedības ārpakalpojumu sniegšanā. Uzņēmums šajā nozarē strādā jau 10 gadus un 2009.gadā apkalpo vairāk nekā 160 Latvijas uzņēmumus.

Plašāka informācija:

Māris Ginters, “Baltijas Konsultantu nams”

Mob. +371 29252369; Tel.: +371 67397558;

maris.ginters@bkn.lv; http://www.bkn.lv

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s