Kas ir augsta pievienotā vērtība un eksports?

Mēs esam 3 balstiesīgi LR pilsoņi. Pirms 30 gadiem Rīgas mikrorajonā “Purvciems-2” mēs kopīgi pavadījām savu bērnību. Arī tagad, būdami uzņēmīgi un aizņemti cilvēki, mēs, būdami draugi, bieži satiekamies un apspriežam dienas aktualitātes un viena no tām ir arī gaidāmās Seimas vēlēšanas.

Apzinoties mirkļa svarīgumu, daudz diskutējam pat to, kuram no sarakstiem atdot savu balsi tuvējās vēlēšanās un kādu izvēles metodi izmantot. Diskutējot mums rodas domstarpības un strīdi, bet tas mūs nesatrauc, jo tieši strīdos un diskusijās var rast pareizos risinājumus. Taču satrauc mūs tas, ka ir virkne jautājumi, uz kuriem nav atbildes. Un izskatās, ka uz būtiskiem jautājumiem atbildes nav ne tikai mums, bet arī tiem cilvēkiem, kuri pretendē uz sabiedrības turpmāko vadīšanu.


Politiķi jau ilgtoši kā mantru skandina, ka valstij jāveicina uzņēmējus ražot eksporta spējīgu produkciju ar augstu pievienoto vērtību. Taču nepamet sajūta, ka daudzi politiķi, tik bieži pieminēdami un aizsedzoties ar vārdiem “pievienotā vērtība” un “eksports”, paši nemaz nesaprot, ko to domā un ko vēlas panākt. Lai izlemtu par ko balsot, mēs, būdami arīdzan dažādās nozarēs strādājoši uzņēmēji, vēlamies saņemt Saeimas deputātu kandidātu detalizētākus skaidrojumus. Tāpēc esam publiski vērsušies pie politiķiem ar ļoti konkrētiem jautājumiem.

Kas ir eksporta spējīgs produkts?
Aicinām politiķus nosaukt konkrētas, viņuprāt eksportēt spējīgās preces un pakalpojumus, kuru ražošana vai sniegšana uzlabos Latvijas ekonomisko situāciju.
Atbildē lūdzam ietvert vismaz trīs konkrētus produktus vai pakalpojumus.

Cik liela ir “augsta” pievienotā vērtība?
Ko politiķi, kuri ikdienas sarunās jēdzienu ““augsta pievienotā vērtība” lieto tik bieži, saprot ar šiem vārdiem?
Atbildē lūdzam ietvert konkrēti skaitļus (procentos), kuri vismaz aptuveni norādītu vēlamās pievienotās vērtības lielumu.

Kas ir eksports?
Vai pietiek pārdot vienu vien saspraudi vai tomēr pāri robežai jāpārved vesels vagons? Vai obligāti jāved vai ir arī cits veids, kā eksportēt?
Atbildē lūdzam ietvert konkrētus skaitļus (realizēto preču vai pakalpojumu apjoms LVL/gadā), kā arī norādīt, kādam ir jābūt eksporta apjumam, lai tas kļūtu par “valstij svarīgu”.

Ko konkrēti politiķi darīs, lai realizētu visu iepriekš minēto?

Uz visiem jautājumiem politiķiem lūdzam atbildes sniegt ne garākas par 140 zīmēm, tādējādi piemērojoties šajā vēlēšanu kampaņā tik plāši izmantotajam twitter. Politiķu lūdzām atbildes sūtīt uz e-pastu: info@3balsis.lv


Līdz vēlēšanām vēl ir pietiekoši daudz laika, lai uz šiem vienāršajiem jautājumiem deputātu kandidāti atbildētu un attiecīgi arī mūs pārliecinātu. Pieļaujot, ka šie jautājumi interesē arī citus uzņēmīgus cilvēkus, saņemtās atbildes publiskosim šai diskusijai īpaši izveidotā interneta mājas lapā http://www.3balsis.lv

“3 no Purvciema”:
Jānis Bērziņš, “Stenders” valdes loceklis;
Kristians Rozenvalds, “CorpMedia” valdes loceklis;
Vilnis Baltiņš “Sabiedrības Veselības Institūta” valdes loceklis.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s