Izveido Latvijas mazo un vidējo uzņēmumu asociāciju

Lai sekmētu mazo un vidējo uzņēmumu interešu aizstāvību, uzņēmumu attīstību, konkurētspēju un zināšanu izmantošanu, ir izveidota Latvijas mazo un vidējo uzņēmumu asociācija. “Jau vairāk nekā 100 biedru ir izteikuši gatavību aktīvi līdzdarboties asociācijas darbā. Tie ir gan komersanti un privātpersonas, gan arī nevalstiskās organizācijas,” informē jaunizveidotās asociācijas valdes loceklis Uldis Vītoliņš.
 
Latvijas mazo un vidējo uzņēmumu asociācija tika izveidota ar mērķi aizstāvēt mikro, mazo un vidējo uzņēmumu intereses saistībā ar dažādu atbalsta instrumentu nepietiekamu atbalstu tieši esošajiem veiksmīgi strādājošiem uzņēmumiem, kā arī nepietiekamu atbalstu jaunizveidotajiem uzņēmumiem. 
“Kā rāda esošā valdībā izstrādātā prakse, atbalstīti tiek pēc Latvijas mērogiem lieli uzņēmumi, gan attiecībā uz ražošanas telpu izveidi (sākot no 4000 kvadrātmetriem), gan jaunu iekārtu iegādi sākot no 100 000 latu. Tādējādi netiek domāts par atbalstu tieši nelieliem uzņēmumiem, jo viņiem nevajag ne tik plašas telpas, ne arī tik lielu finansējumu,” skaidro Uldis Vītoliņš. 
Uldis Vītoliņš zināja teikt, ka veiksmīgi ražojošie un eksportējošie uzņēmumi, kuri atrodas pilsētās, un kuriem nav nepieciešamas investīcijas vairāk kā 100 000 latu vērtībā, pēdējo gadu laikā ir palikuši bez atbalsta instrumentiem to attīstībai. 
“Lai gan tik bieži ir dzirdēts par nepieciešamību atbalstīt mazos un vidējos uzņēmumus, taču šobrīd ir izveidojies spēcīgs lielo uzņēmumu lobijs, kuri veiksmīgi panāk sev nepieciešamos lēmumus, dažkārt pat neslēpjot, ka tas tiek darīts tieši uz mazo uzņēmumu rēķina,” stāta Uldis Vītoliņš. 
Kā vienu no asociācijas mērķiem Uldis Vītoliņš min dialogu veidošanu ar valsts dažādu institūciju pārstāvjiem, lai aizstāvētu MVU intereses. Tāpat ir svarīgi veidot dialogu starp mazajiem un vidējiem uzņēmumiem, jo Latvijas apstākļos ir pārāk daudz neizdiskutēti un neizrunāti jautājumi,” piebilst Uldis Vītoliņš.
Asociācijas mērķis būs arī veicināt jaunu mazo un vidējo uzņēmēju rašanos, jo Latvijā ir salīdzinoši tik maz uzņēmēju. “Man kā bijušajam Latvijas vēstniekam ir bijusi iespēja ilgstoši uzturēties citās valstīs un nākas atzīt, ka jo īpaši mazo un vidējo uzņēmēju aktivitāte Latvijā ir salīdzinoši ļoti zema. Kā viens no iemesliem, protams, būtu jāmin, ka uzņēmēji netiek atbalstīti ar reāliem atbalsta instrumentiem,” pieredzē dalās Uldis Vītoliņš. 
Latvijas mazo un vidējo uzņēmumu asociācija tika izveidota ar mērķi aizstāvēt mikro, mazo un vidējo uzņēmumu intereses saistībā ar dažādu atbalsta instrumentu nepietiekamu atbalstu tieši esošajiem veiksmīgi strādājošiem uzņēmumiem kā arī jaunizveidotajiem uzņēmumiem. 
Kā rāda Eiropas Komisijas izstrādātā SBA faktu lapa par 2012.gadu, tad Latvijā no visu uzņēmumu skaita 88,7% bija mikro uzņēmumi, 9,3% mazie un 1,8% vidējie. Tāpat SBA faktu lapā ir norādīts, ka salīdzinot ar citām valstīm Eiropas Savienībā, valsts atbalsts, kas tiek novirzīts MVU, vidēji ir mazāks nekā citās ES valstīs, it īpaši tas attiecas uz ES reģionālo fondu līdzekļiem. 
“Viens no pirmajiem uzdevumiem asociācijai būtu aktīva jauno biedru iesaiste ar mērķi izveidot spēcīgu uzņēmumu pārstāvniecību, lai nodrošinātu kvalitatīvu visu mazo uzņēmumu interešu apkopošanu,” informē Uldis Vītoliņš. 
Uldis Vītoliņš ir savulaik uzkrājis lielu pieredzi, ko tagad plāno izmantot mazo un vidējo uzņēmumu interešu aizstāvībai. Viņš savulaik vadījis Latvijas Attīstības aģentūru, bijis atbildīgs par ārējo ekonomisko politiku LR Ārlietu ministrijā, bijis Latvijas Vēstnieks Polijā, Tūrisma attīstības valsts aģentūras direktors. Šobrīd Uldis Vītoliņš ir Baltijas Reģionālā fonda valdes loceklis, kā arī biznesa konsultants mācību centrā Latconsul. Viņš ir arī biedrs prestižajā Ekonomistu apvienībā 2010. 
Informāciju par jaunizveidoto asociāciju var atrast mājas lapā http://www.goto.lv

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s