J.Gulbis: telekomunikāciju uzņēmumi Eiropā apvienosies

“Lattelecom” valdes priekšsēdētājs Juris Gulbis ir pārliecināts par telekomunikācijas nozares uzņēmumu apvienošanos Eiropā, arī Latvijā. Intervijā “BOOM FM” iknedēļas raidījumam “Vīzija”, Juris Gulbis atgādināja arī to, ka Latvija, pēc dažādām aptaujām, ir līderos starp valstīm ar visātrāko internetu pasaulē.
“Es jūtu to kā savu un visas “Lattelecom” komandas nopelnu, ka Latvija ir līderos starp valstīm ar visātrāko internetu Eiropā un pasaulē. Mūsu mērķis ir šo sasniegumu saglabāt. Tā ir “Lattelecom” vīzija – būt uzņēmumam, kas nodrošina ātrāko internetu Eiropā,” stāsta Juris Gulbis.

“Kad es 2007.gadā sāku strādāt “Lattelecom” kā finanšu direktors, tad bija tikai vara kabeļu infrastruktūra, maksimālais interneta ātrums bija 10 mb/s, un lielākā daļa ieņēmumu bija no balss sakariem. Kopš tā laika uzņēmums ir būtiski mainījies, un joprojām mainās,” atceras Juris Gulbis.

“No daudziem citiem uzņēmumiem “Lattelecom” atšķiras ar to, ka ir praksē noslīpēts ļoti pareizs pārvaldības modelis. Ir akcionāri, ir padome, ir valde. Katram ir konkrētas funkcijas. Tāpēc mēs esam veiksmes stāsts. Tāpēc esam atzīti par vienu no vislabāk pārvaldītajiem uzņēmumiem ar valsts kapitāldaļām Baltijas valstīs,” lepojas Juris Gulbis.

Televīzija – saturs un tehnoloģijas


“Šobrīd augošākais bizness mums ir televīzija. Tehnoloģiski mēs visu laiku attīstāmies. Pagājušajā gadā mēs nomainījām interaktīvās televīzijas portālu, lai tas būtu vienkāršāk lietojams, un tagad mēs strādāsim pie tā, lai tas būtu tas būtu vēl saprotamāks, attīstīsim video nomas iespējas. Manuprāt, tas ir jau labs un nostabilizējies produkts, kuru mēs tagad varam veiksmīgi tālāk virzīt tirgū,” skaidro Juris Gulbis. 

“Televīzijas jomā izaicinājums ir ne tik daudz tehnoloģijās, bet saturā. Mēs saturu paši neražojam, tikai komplektējam. Ir daži satura piegādātāji, kuriem liekas, ka viņu saturs ir vērtīgāks un tāpēc varētu dubultoties cenā,” stāsta Juris Gulbis. 

Juris Gulbis atgādina, ka kopš 2007.gadā tika ieviesta interaktīvā televīzija, “Lattelecom” ir kļuvis par lielāko maksas televīzijas operatoru ne tikai Latvijā, bet arī Baltijas valstīs. 

ES tirgus atvēršana


“Mums ir jāgatavojas, ka pie mums nāks iekšā vairāki citu valstu spēlētāji, jo piekļuve infrastruktūrai tiks būtiski atvieglota. To paredz atvērtais un vienotais Eiropas tirgus, ko tik aktīvi lobē nu jau aizejošā nozares ES komisāre Nellija Krūza. Saņemot licenci kādā no ES valstīm, uzņēmums varēs strādāt visās ES valstīs. Uzņēmumi varēs daudz aktīvāk un brīvāk konkurēt viens ar otru,” skaidro Juris Gulbis.

“Ir jāgatavo spēcīgs nacionālais uzņēmums, kurš var pretoties tādiem spēlētājiem kā “Deutche Telelekom” vai “British Telecom”, ja nu viņiem šis mūsu tirgus varētu šķist interesants,” uzskata Juris Gulbis.

“Eiropa ir būtiski atpalikusi tehnoloģiskās attīstības ziņā no ASV un Āzijas valstīm. kur jau vairākus gadus darbojas 4G tīkls, kas pārklāj visu valsti, bet Eiropā tikai tagad par to sāk domāt. Vide šajā joma ir pārlieku regulēta, turklāt grūti prognozēt, kāds būs regulējums nākotnē. Jūs, piemēram, uzbūvēsiet infrastruktūru, bet pēc mirkļa jums var uzlikt pienākumu to atvērt visiem konkurentiem. Tas bremzē investīcijas,” uzskata Juris Gulbis.

“Ja mēs skatāmies uz lielo Vācijas tirgu, tur līdzīgs darījums varētu rezultēties situācijā, kad tirgū paliek nevis četri mobilie operatori, bet tikai trīs, tikpat, cik daudz mazākajā Latvijā. Eiropas problēma ir tā, ka uzņēmumu ir daudz, tie ir sīki, konkurēt nespējīgi. Sīkie operatori nevar izdzīvot, jo tiem pietrūkst naudas investīcijām. Šobrīdējā tendence rāda, ka operatoru skaits samazinās, ka uzņēmumi apvienojas, tādējādi esošie kļūst daudz lielāki. Ja ir lielāks spēlētājs, jo lielāks ir arī tā pakalpojumu apjoms, jo iespējams piedāvāt arī zemākas cenas,” skaidro Juris Gulbis.

Fiksētu un mobilo sakaru saplūšana


“Nākotnē mēs redzam fiksētu un mobilo operatoru un pakalpojumu saplūšanu. Eiropā šādi darījumu jau notiek. Mēs to redzam gan Spānija, Vācijā, Francijā. “Lattelecom” valde ir izstrādājusi priekšlikumu par “Lattelecom” un LMT apvienošanu. Mērķis ir izveidot uzņēmumu, kurš piedāvā pilnu pakalpojumu spektru ar efektīvāku izmaksu bāzi. Esam saskaitījuši, ka kopējais ieguvums akcionāriem būtu aptuveni 100 miljoni eiro,” informē Juris Gulbis.

“Tas ir akcionāru jautājums, to starp arī Latvijas valsts, kā viena no akcionāriem. Ir izveidota trīs ministru darba grupa, kas ar šo jautājumu valdībā nodarbojas. Bet pašlaik mums ir tāda pagaidu valdība, tāpēc šis jautājums ir “pakārts gaisā”, jo visi gaida vēlēšanas,” precizē Juris Gulbis.

“Klienti pieprasa to, lai viņiem būtu pastāvīgs interneta pieslēgums neatkarīgi no atrašanās vietas un izmantotās tehnoloģijas. Šādu tendenci mēs Eiropā jau redzam. Visam ir jānonāk vienotā paketē, jo cilvēkiem interesē lietojamība. Nebūs starpības, vai klienti lieto mobilos vai fiksētos sakarus. Lietotājs visus pakalpojumus varēs iegūt pie viena piegādātāja, ar vienu rēķinu, un tas būs vienkāršāk. Otrkārt, likvidējot dublējošās administratīvās izmaksas, infrastruktūras izmaksas, būtu iespējams ietaupīt un piedāvāt zemākas cenas,” stāsta Juris Gulbis.

“Runājoši” ledusskapji arī laukos


“Lielu izrāvienu prognozēju Latvijas laukos, jo šogad pabeigs izbūvēt par Eiropas naudām finansēto Radio un TV centra “vidējās jūdzes” tīklu, un tas dos iespēju pieslēgt ļoti daudzas Latvijas apdzīvotās vietas daudz ātrākam internetam,” cerīgi skatās Juris Gulbis.

“Es personiski neesmu veicis mērījumus, kā mainās vide, tiklīdz laukos uzlabojas internets, bet varu teikt par sevi, ka tiklīdz man laukos bija internets ar normālu ātrumu, es tur sāku pavadīt vairāk laika, jo varēju tur strādāt pat daudz ērtāk nekā Rīgā. Ir daudz pētījumu ārvalstīs. Piemēram ASV pētījumu parāda, ka palielinot interneta ātrumu par procentu, atbilstoši pieaug arī kopprodukts,” stāsta Juris Gulbis.

“Parādīsies vairāk iespēju interneta lietojumam. Tagad visi runāt par “lietu internetu”, piemēram internetam pieslēgtu ledusskapi. Diemžēl, būs tā, ka šāds ledusskapis tev vakarā neļaus ēst, jo tu būsi savas kalorijas jau iztērējis,” prognozē Juris Gulbis.


“BOOM FM” iknedēļas raidījumu “Vīzija” vada sabiedrisko attiecību speciālists un politikas komentētājs Kristians Rozenvalds. “Tās ir sarunas ar manis uzaicinātajiem viesiem par vīziju. Tā var būt vīzija Latvijai, kādam reģionam, vai arī kādai konkrētai nozarei. Tās ir sarunas par rītdienu un nekādā gadījumā ne par to, kā bijis, un kas vainīgs,” iecerēto izklāsta Kristians Rozenvalds. Raidījumu tiešraidē var klausīties interneta radio portālā Boomfm.lv katru otrdienu no 10:00 līdz 10:30, bet raidījuma ieraksts skatāms “Re:TV” otrdienas vakaros no 18:00 līdz 18:30, kā arī atkārtojums trešdienās no 10:30 līdz 11:00.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s