Veselības aprūpē prioritāte ir bērni un palīzība daudziem

Nacionālā veselības dienesta direktora Māra Taubes mērķis ir panākt, lai cilvēki nekad neteiktu, ka viņš vada zaglīgu kantori vai tādu, kurš visu dara aplam. “BOOM FM” iknedēļas raidījumā “Vīzija” Māris Taube skaidro, ka dara visu iespējamo, lai veselības aprūpes valsts finansēšana tiktu administrēta vēl godīgāk, skaidrāk un saprotamāk, un tas lēnām arī izdodas.

 

“Es esmu arī ārsts, un kad vēl nebiju šajā amatā, arī man likās, ka te visi ir nelieši, kas kaut ko ierobežo vai kaut ko dara nepareizi. Bet tagad, saprotot gan iespējas, gan arī neizmērojamās vajadzības, saprotu, ka jāsadzīvo abām pusēm. Ir jābūt gan kārtībai, gan arī jāizdara viss, lai cilvēku vajadzības tiktu realizētas,” stāsta Māris Taube.
“Kad es uz šo darbu pieteicos, konkurss nebija pārāk liels. Biju pārliecināts, ka būs vairāk cilvēku gatavi tādu darbu darīt. Šis darbs ir smags un nepateicīgs, bet arī ļoti interesants un izaicinošs,” atceras Māris Taube. 
Nacionālais veselības dienests ir atbildīgs par visu veselības aprūpes budžeta naudas administrēšanu. Tie ir apmēram 600 miljoniem eiro gadā, tai skaitā nauda 42 slimnīcām, 1500 ģimenes ārstu praksēm, 300 ambulatorajām iestādēm, kā arī līgumi ar aptiekām par medikamentiem. 
“Igauņiem, kuriem ir teju vai uz pusi mazāk iedzīvotāju, ir nevis 600, bet 800 miljoni eiro. Tas nozīmē, ka mums uz katru cilvēku ir pieejams vismaz divreiz mazāk naudas nekā Igaunijā. Mums bieži pārmet, kāpēc Igaunijā ir vairāk iespēju. Tas uztrauc gan mani, gan Pasaules veselības organizāciju, jo mēs uz reģiona fona sākam atpalikt,” salīdzina Māris Taube. 
Māris Taube uzskata, ka ja Latvijas veselības aprūpes budžetā būtu kaut 150 miljonu eiro klāt, tad viņš kā šīs naudas administrētājs varētu justies komfortablāk, jo tad arētu vismaz tās minimālās vajadzības nosegt. “Mums droši vien vajadzētu censties Igaunijai līdzināties,” uzskata Māris Taube.
Runājot par minimālajām vajadzībām, Māris Taube norāda uz ļoti augstajiem iedzīvotāju līdzmaksājumiem, gan arī uz nevienlīdzību. “Abas šīs problēmas ir saistītas. Ir nabadzīgie cilvēki, kuri nespēj samaksāt ne tikai tos tiešos maksājumus, bet reizēm arī pat nespēj nokļūt līdz slimnīcai,” stāsta Māris Taube.
“Man nepatīk teikt, ka naudas ir nepietiekoši. Nav ko sūdzēties! Mans uzdevums ir nodrošināt, ka lietderīgi tiek izlietota arī tā naudu, kas mums ir. Pat ja būtu tikai viens eiro, arī tas būtu jāizlieto maksimāli efektīvi,” norāda Māris Taube. 
“Ja mums ir ierobežoti līdzekļi, tad mums ir jāmēģina palīdzēt pēc iespējas lielākam cilvēku skaitam. Jā, runa ir par daudzumu. Mums jāizšķiras! Mēs varam palīdzēt arī vienam konkrētam cilvēkam, kuram ārstēšana var izmaksāt pat miljons eiro gadā, bet tikpat labi šo miljonu var izlietot, lai samazinātu asinsspiedienu tūkstošiem cilvēku, izglābjot viņus no infarkta vai insulta. Un tad ir šī nepatīkamā izšķiršanās – par labu lielākam cilvēku skaitam,” skaidro Māris Taube. 
“Visi saka, ka ir jānosaka prioritātes. Bet arī pasaulē neviens nekur nav līdz galam tās noteiktas. Jā, bērni, protams, ir prioritāte. Arī Latvijā bērniem nauda tiek atvēlēta vairāk. Mēs primāri iedodam naudu bērniem, un tad tām parējām slimnīcām ir jau citi kritēriji,” par prioritātēm stāsta Māris Taube. 
“Mūžīgi vecs ir arī jautājums par to, vai lielāka palīdzība nebūtu nepieciešama iedzimto, nevis paša iegūto slimību ārstēšanai. Piemēram, kāpēc jāmaksā par cilvēku, kurš pats smēķē? Jā, mēs varam draudēt viņus neārstēt, mēs varam diskutēt par to, bet no valsts interesēm ir tā, ka pēc tam, ar savām amputētajām kājām, šādi savlaicīgi neārstētie cilvēki varētu radīt vēl lielākus zaudējumus,” precizē Māris Taube. 
“Mērķis ir tāda veselības aprūpes sistēma, lai katrs, kuram nepieciešama palīdzība, nonāktu ģimenes ārstu uzmanības lokā, un ģimenes ārsti jau zina, kā tālāk rīkoties. Lai sistēmā nepazustu neviens! Sākam no bāzes! Jau tagad kārtība Latvijā nodrošina, ka piecu dienu laikā pie ģimenes ārsta var tikt. Mums ir diezgan labi rādītāji – 98% Latvijas iedzīvotāju ir reģistrējušies pie ģimenes ārstiem,” par valsts finansēto ģimenes ārstu prakšu misiju stāsta Nacionālā veselības dienesta direktors Māris Taube.
“BOOM FM” iknedēļas raidījumu “Vīzija” vada sabiedrisko attiecību speciālists un politikas komentētājs Kristians Rozenvalds. “Tās ir sarunas ar manis uzaicinātajiem viesiem par vīziju. Tā var būt vīzija Latvijai, kādam reģionam, vai arī kādai konkrētai nozarei. Tās ir sarunas par rītdienu un nekādā gadījumā ne par to, kā bijis, un kas vainīgs,” iecerēto izklāsta Kristians Rozenvalds. Raidījumu tiešraidē var klausīties interneta radio portālā Boomfm.lv katru otrdienu no 10:00 līdz 10:30, bet raidījuma ieraksts skatāms “Re:TV” otrdienas vakaros no 18:00 līdz 18:30, kā arī atkārtojums trešdienās no 10:30 līdz 11:00.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s