Grāmatveži: Mikrouzņēmumu nodoklis nevar būt lielāks par 10%

“Mēs ļoti ceram, ka jaunievēlētā Saeima līdz gada beigām paspēs veikt attiecīgās izmaiņas, lai saglabātu mikrouzņēmu nodokli esošajā 9% līmeni. Taču ja nu tomēr vēlme šo nodokli celt ir liela, tad celt to ne augstāk par 10%. Tāpat būtu jānosaka saprātīgāks apgrozījuma maksimums, lai paliktu likumā noteiktā līdz šim esošā 9% nodokļa likme, jo paredzētais 7000 eiro gada apgrozījums ir nesamērīgi mazs,” uzskata grāmatvedības ārpaklapojumu uzņēmuma “BKN Balance” valdes priekšsēdētājs Andris Rakstiņš.
“Mūsu uzņēmums ļoti izjūt mikrouzņēmumu priekšrocības. Šobrī apkalpojam jau vairāk nekā 30 mikrouzņēmumus. Tāpēc mēs redzam gan tendences, gan arī varam kompetenti spriest par mikrouzņēmumiem, tendencēm un potenciālu,” skaidro Andris Rakstiņš.
“Saprotams, ka mūsu rīcībā ir grāmatvedības dati par tiem uzņēmumiem, kurus mēs apkalpojam. Varam pārliecinoši paust, ka esošā 9% nodokļa likme ir ļoti samērīga, arī nodokļa palielināšanu līdz 10% uzņēmēji vēl varētu izturēt, taču ja likme būtu jau 11%, nemaz nerunājot par vēlāk ieplānotajiem 15%, tad gan uzņēmumu dzīvotspēja jau būtu apdraudēta,” stāsta Andris Rakstiņš.
“Jo mazāks ir uzņēmums, jo būtiskāks ir katrs ietaupītais vai pārmaksātais eiro. Ja mūsu vidējais mikrouzņēmums šobrīd mikrouzņēmuma nodoklī ik mēnesi maksā ap 180 eiro no 2000 eiro lielā ikmēneša apgrozījuma, tad nākotnē, ja spēkā stātos 15% likme, nāktos maksāt jau 300 eiro. Mazam uzņēmuma tā ir ļoti būtiska summa,” norāda Andris Rakstiņš.
“Neizprotams ir arī noteiktais gada apgrozījuma maksimums, lai mikrouzņēmums varētu saglabāt esošo 9% nodokļa likmi. Tiešām 7000 eiro gadā? Kas tā par summu? Te taču pat vienam cilvēkam noteiktā maksimālā mēnešalga 720 eiro apmērā nesanāk. Ja reiz likums nosaka, ka uzņēmums var maksāt ne vairāk kā pieciem darbiniekiem, katram ne vairāk kā 720 eiro, tad izejot no tā varētu varētu noteikt apgrozījuma maksimumu. Saprātīgi būtu noteikt, ka apgrozījuma griesti ir, piemēram, 4000 līdz 5000 eiro mēnesī vai, piemēram 50.000 eiro gadā. Un tad, ja mikrouzņēmums sāk apgrozīt vairāk, tad gan var piemērot lielāku nodokļa likmi, tuklāt ievērojami lielāku, īdz pat nākotnē paredzētajiem 15%,” ierosina Andris Rakstiņš.
“Mūsu klienti ir gan jaunie uzņēmēji, kuri tieši pateicoties mikrouzņēmumu iespējām ir pievērsušies savai uzņēmējdarbībai, gan arī jau pieredzējušie uzņēmēji, kuri tikai pateicoties mikrouzņēmuma nodokļu likmei var izdzīvot šobrīd. Tāpēc, manuprāt, ir jāvērtē ne tikai tas, cik jaunas darba vietas ir radītās, bet arī tas, cik darba vietas nav zaudētas,” uzskata Andris Rakstiņš.
Grāmatvedības ārpakalpojuma uzņēmums “BKN-Balance” ir viens no lielākajiem uzņēmumiem Latvijā, kas specializējies grāmatvedības ārpakalpojumu sniegšanā. Uzņēmuma 16 speciālistu kolektīvam ir jau 15 gadu pieredze grāmatvedības ārpakalpojumu sniegšanā. Uzņēmums šobrīd apkalpo vairāk nekā 200 Latvijas uzņēmumus un privātpersonas.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s