“Emotion lab” terapeitiskā māksla palīdzēs Laima slimniekiem

Ar sociālās uzņēmējdarbības akseleratora “New Door” palīdzību pasniedzēja un gleznotāja Ance Gricmane ir dibinājusi jaunuzņēmumu “Emotion lab”, kura mērķis ir mentālās veselības saglabāšana caur terapeitiskās mākslas nodarbībām. 10 nodarbību cikls, darbojoties ar dažādiem materiāliem, un vadot sarunas, palīdzēs ne tikai ar Laima slimību sasirgušajiem, bet arī cilvēkiem, kuri iegulda savas mentālās veselības stabilitātē, lai mazinātu stresa ietekmi sevī, veidotu emociju stabilitāti, preventīvi palīdzētu izvairīties no depresijas, agresivitātes un emocionālas nestabilitātes. Ance Gricmane ir pārliecināta, ka māksla ļauj atbrīvoties no stresa, kā arī dziedē un saglabā psiholoģisko un sociālo labklājības stāvokli.

Ideja par nodarbībām radās Ances personīgajā pieredzē, kura saistīta ar Laima slimību. Viņa stāsta, ka Laima slimība ir grūti diagnosticējama, bet rada ievērojamus kognitīvas, psiholoģiskas, neirotiskas atsauces ķermenī, tā ir enerģiju atņemoša slimība. Māksla atveseļošanās procesā esot bijusi ar terapeitisku ietekmi – ļāvusi saskatīt sevī talantu un pozitīvo personības šķautni, ļāvusi relaksēt prātu, fiziski smagi nenogurdinot ķermeni.

Ance Gricmane ir ieguvusi profesionālo izglītību mākslā un mākslas vēsturē, un šobrīd apgūst psiholoģiju Veronikas Hackevičas psiholoģijas un koučinga akadēmijā Krievijā, lai īstenotu terapijas nodarbības un spētu palīdzēt cilvēkiem arī no psiholoģiskā aspekta.

“Terapeitiskā māksla ir pārliecība, ka radošais process spēj atraisīt cilvēkā apslēptās emocijas un transformēt tās. Šīs pašizaugsmes nodarbības ir būvētas tā, lai cilvēks sasniegtu sev vēlamo pašizaugsmes mērķi, dziedētu dvēseli, mentālo veselību, sniegtu teorētisku ieskatu mākslas vēsturē,” stāsta Ance Gricmane.

“Emotion lab” terapeitiskās mākslas nodarbības paredzētas ne tikai Laima slimniekiem, bet arī sociālās atstumtības riskam pakļautajām iedzīvotāju grupām, pensionāriem, daudzbērnu un maznodrošinātajām ģimenēm, kuru bērniem nodarbības ir iecerēts īstenot par velti. Jau tagad Ance strādā ar bērniem, pāriem un cilvēkiem, kuri vēlas mazināt stresu, pievērš uzmanību attiecību jautājumiem, vēlas strādāt ar savu emocionālo inteliģenci vai pat mazināt depresīvu stāvokli. “Emotion lab” sadarbojas arī ar uzņēmumiem, veidojot komandas saliedēšanās pasākumus.

“Pirmajā pašizaugsmes nodarbībā Ance Gricmane man lika aizvērt acis un uzzīmēt savu pašportretu. Gala rezultāts mūs abas patiesi pārsteidza. Nodarbība man ļāva sevī atklāt jaunas prasmes – iespēju izjust un sagaršot mākslas šarmu. Kā reiz kāds labi zināms postmodernisma mākslinieks teicis, laba māksla var tikt atklāta itvisur un ikviens var kļūt par mākslinieku,” savā pieredzē dalās “Emotion lab” kliente Iveta Sprūdža.

“Pirmajā nodarbībā Elijas kopā ar mani veidoja plastalīna figūriņas, caur kurām izspēlējām savstarpējās attiecības bērnudārza grupiņā. Pārrunājām katras figūriņas reakcijas, emocijas un darbības. Izspēlējām konfliktsituācijas, kurās bērns bija iesaistīts. Nākamajā nedēļā noticis pārsteigums – grupiņas audzinātāja stāsta sešgadnieka mammai – cits puika izrādījis agresiju, bet Elijas nostājies pretī un teicis, ka viņš esot labais varonis un otram pāri nedarīšot,” savā pieredzē dalās Ance Gricmane, kas atsaucās vientuļās māmiņas palīgā saucienam, jo bērns izrādījis agresiju.

Ance Gricmane uzskata, ka terapeitiskās mākslas iedarbība salīdzināma ar sportu un fiziskām aktivitātēm, jo rezultāts ir jūtams tikai tad, ja nopietni un ilgi ar sevi strādā. Pasniedzēja uzsver, ka viena nodarbība nevar sniegt tūlītēju un paliekošu rezultātu, tā kā nereti tiek risinātas ilgstošas emocionālās traumas.

Pašizaugsmes nodarbību kurss ietver 10 personalizētas nodarbības. Viena nodarbība ilgst 1,5h. Tās laikā cilvēks rada mākslu no dažādiem materiāliem, iesaistās diskusijās ar mentori.

Šogad Ance Gricmane piedalījās sociālās uzņēmējdarbības akseleratora “New Door” programmā, kuras laikā tapa viņas jaunuzņēmums “Emotion lab”. Akselerators katru gadu rīko akselerācijas programmas, lai risinātu sociālo problēmu jautājumus un veicinātu sociālās uzņēmējdarbības attīstību Latvijā.

Dalība akseleratorā sniedza iespēju “Emotion lab” iepazīt domubiedrus, iegūt jaunus kontaktus un sadarbības partnerus. Pateicoties akseleratora sniegtajām zināšanām par Latvijas likumiem, Ance Gricmane pieteicās sociālās uzņēmējdarbības statusam, ko arī ieguva no Latvijas Republikas Labklājības ministrijas.

“Emotion lab” ir iestājušies Latvijas Sociālās uzņēmējdarbības asociācijā. Šādu iespēju finansiāli nodrošināja “New Door” sadarbības partnera, ASV vēstniecības Latvijā, piešķirtā naudas balva par iegūto otro vietu akseleratora izlaiduma vakarā “New Door Launch Night”. Akseleratora ģenerālsponsors šogad bija British Council pārstāvniecība Latvijā.

Pašlaik sociālais uzņēmums “Emotion lab” ir arī uzņemts “Garage48” veidotajā hakatonā “Data 4 Healthy Recovery”, kurā tas plāno izstrādāt Virtuālās realitātes metodi, ko pielietos darbā ar klientiem. Nākotnē uzņēmums plāno veidot mobilo aplikāciju, ko varēs izmantot gan Latvijā, gan ārzemēs. Mērķis ir padarīt starptautiski pieejamu terapeitiskās mākslas pakalpojumu un projektu veidā sniegt maksimālu atbalstu sociāli neaizsargātām sabiedrību grupām dažādās valstīs un vecumos.

Preses relīzes autore: Santa Zariņa,
Biznesa, mākslas un tehnoloģiju augstskolas RISEBA 
Sabiedrisko attiecību un reklāmas menedžmenta 
studiju programmas 3.kursa studente, 
saskaņā ar noslēgto prakses līgumu