“Novatours” palīdz tapt unikālai filmai par Ēģiptes piramīdām

Skatīt filmas fragmentu YouTube


Pirmdien, 3. maijā kino “Rīga” pirmizrādi piedzīvos unikāla dokumentāla, zinātniski populāra filma “Džosera piramīdas noslēpumi”, kurai tapt palīdzējis arī tūrisma operators “Novatours”. Filma ataino Bruno Delānda (Bruno Deslandes) vadītās Latvijas ekspedīcijas darbu un nozīmīgos atklājumus vecākajā un slavenākajā Ēģiptes piramīdā. Filma tapusi četru gadu laikā, bet pati ekspedīcija ilga 10 gadus.


Filmas režisors, operators un viens no scenārija autoriem Romualds Pipars uzsver, ka “Džosera piramīdu noslēpumi” ir vairāk nekā dokumentāla filma. “Parasti šāda veida zinātniski populārās filmas tiek veidotas pamatā ar fakta restaurācijas metodi: pēc informācijas savākšanas oriģinālās vietās spēlējot kino, bet mēs filmējām tieši atklājuma brīdī. Īstāka manta nevar būt! Ir īsta piramīda, īsti zinātnieki, īsts sasniegums, ar ko Latvijai vajadzētu lepoties ne mazāk kā ar Elīnu Garanču, Gido Krēmeru, Marko Rotko,” filmas unikalitāti raksturo Romualds Pipars.


Zinātnieki Džosera piramīdā atklājuši vairākus jaunus faktus un apgāzuši pieņēmumus par šo vecāko mūra celtni. Atklātas iepriekš nezināmas pazemes galerijas ar vēstures liecībām, atklātas skatam līdz šim slēptas rakstu zīmes, pirmoreiz zinātniski datēts piramīdas celtniecības sākums. Pazemes konstrukciju un piramīdas pamatu formu izpētei izmantotas speciālas Latvijā radītas radiolokācijas iekārtas un datu apstrādes programmas, ar kuru palīdzību veikti rekorddziļi mērījumi pat 50 metru dziļumā, kas ļāva uziet vairākus zemes dzīlēs esošus tukšumus un ejas. Tas apgāza teoriju, ka piramīda būvēta tikai vienam faraonam.


Tā kā zinātnieku pētījumi notiek pazemē, bet filmā vajadzēja parādīt arī vidi, kurā faraons Džesers dzīvoja, svarīgi bija piefilmēt virszemes ainas. “Te mums ļoti palīdzēja “Novatours”. Esam ļoti pateicīgi ne tikai par materiālo atbalstu filmas tapšanā, bet arī par organizatorisko un informatīvo palīdzību. Viņu izplānotā ekspedīcija uz Asuānu, kas ir mūsu stāsta nozīmīga sastāvdaļa, maršruts, gidu darbs bija vienkārši perfekts un filmai ļoti noderīgs,” atzīst Romualds Pipars.


“Novatours” pārdošanas direktors Enriko Ružickis stāsta, ka filmas vajadzībām nācies organizēt filmēšanu un piekļūšanu tādiem objektiem, kas nav iekļauti kompānijas tūrisma ceļvedī, ko izdarīt nav tik vienkārši, ņemot vērā Ēģiptes varas iestāžu noteiktos ierobežojumus vēsturiskajos objektos.


“Esam gandarīti, ka varējām palīdzēt šādas vēsturiski, zinātniski nozīmīgas filmas tapšanai. Esam gatavi arī turpmāk atbalstīt šāda veida projektus,” teic Enriko Ružickis.


“Novatours” pieredze Ēģiptē tūrisma pakalpojumu sniegšanā veidojusies vairāku gadu garumā.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s