Jumava izaicina FM uz derībām par PVN grāmatām


Uzzinot, ka LR Finanšu ministrija (FM) atkal plāno palielināt pievienotās vērtības nodokli grāmatām, apgāda “Jumava” prezidents Juris Visockis publiski aicina Finanšu ministrijas atbildīgajiem darbiniekiem uzņemties personisku atbildību par šāda lēmuma sekām, kā arī izaicina ministrijas valsts sekretāru Mārtiņu Bičevski slēgt derības.
 
“Ir dzirdēts, ka, palielinot PVN, Finanšu ministrija plāno ieņemt 3,5 miljonus latu. Kā praktiķis uzskatu citādi, ka patiesībā valsts katru gadu zaudēs vismaz 1 miljonu. Savu aprēķinu balstu ne tikai uz ieņemtajiem nodokļiem, bet arī uz zaudējumiem nozarei. Kuram taisnība, to laiks rādīs. Vissliktākais šajā situācijā, ka viena puse – grāmatnieki – riskē ar visu, bet otra – FM, ne ar ko,” stāsta Juris Visockis.

Piedāvājot derības, Juris Visockis aicina Finanšu ministrijas valsts sekretāru Mārtiņu Bičevski, kā arī citus ierēdņus, kuri līdzdarbojušies šāda lēmuma izstrādāšanā, no saviem līdzekļiem kompensēt to summu, kura kā PVN netiks iekasēta no grāmatniekiem, kā arī to summu, par kādu būs samazinājušies citi grāmatnieku maksātie nodokļi. Savukārt, ja valsts iekasēs virs puses plānoto ieņēmumu, tad Juris Visockis ir gatavs izmaksāt starpību (to summu, kas būs virs 1,7 miljoniem) ar nosacījumu, ka grāmatu nozare saglabā šā gada “ciparus” (nosaukumu skaitu, izdevēju un tirgotāju šā gada rādītājus).

Apgāda “Jumava” prezidents prognozē, ka, palielinot PVN likmi, grāmatu nozare nespēs saglabāt līdzšinējos radītājus.

“Tie ir kārtējie virtuālie cipari, kas sagrauj grāmatu tirgu,” skaidro Juris Visockis, piebilstot, ka šo derību pamatmērķis ir akcentēt, to, ja tiks paaugstināts PVN grāmatām, tad neviens no šā lēmuma atbalstītājiem neuzņemsies personiski atbildību, ja grāmatniekiem būs pamatīgi zaudējumi un atmaksās tos.

Juris Visockis atgādina, ka no 2009. gada 1. janvāra līdz tā paša gada 1. augustam jau reiz PVN tika palielināts no 5% līdz 21%, taču tika pārskatīts, jo 2009. gada “cipari” un iekasētie nodokļi parādīja, ka palielinātā PVN likme grāmatām ir nepareiza. 

Juris Visockis arī akcentē, ka publiski vairums politiķu PVN īslaicīgo palielināšanu novērtējuši kā nepārdomātu lēmumu. Zīmīgi, ka arī pašlaik nevar atrast nevienu politisko spēku, kurš atbalstītu PVN palielināšanu. “Grāmatu nozares pārstāvji ir pacietīgi skaidrojuši sabiedrībai PVN lēciena negatīvās sekas, ir sniegti fakti, ka šāda ekonomiskā politika ir bezjēdzīga, jo no iznīcinātas nozares arī nodokļus iegūt nevar. Nav jau tā, ka grāmatnieki nesaprot budžeta vajadzības, taču viss liecina, ka, palielinot PVN, valsts iekasē mazāk,” stāsta Juris Visockis.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s