Cerīgi pēc tūrisma izstādes Maskavā

Ar daudz jauniem kontaktiem, sadarbības iestrādēm un cerībām turpināt Krievijas tūristu skaita pieaugumu no starptautiskās tūrisma izstādes “MITT 2011” atgriezušies Latvijas tūrisma nozares uzņēmumu un pašvaldību pārstāvji.


Izstāde Maskavā notika no 16. līdz 19. martam, Latvijas nacionālo stendu tajā organizēja Tūrisma attīstības valsts aģentūra (TAVA). Dalībnieki stenda izveidei un aktivitātēm tajā saņēma Eiropas reģionālā attīstības fonda (ERAF) atbalstu, kas pamudināja dažus nozares spēlētājus pirmo reizi izmēģināt spēkus šajā lielajā tūrisma gadatirgū.

“Tūroperatoru lielā interese par aktuālajiem tūrisma piedāvājumiem, jauniem objektiem, pasākumiem, lielais nodibināto kontaktu skaits ļauj cerēt, ka Krievijas tūristu skaita pieauguma tendence saglabāsies arī šogad,” spriež TAVA tūrisma tirgus eksperte Anita Priedīte.


“Live Riga” direktors Gastons Neimanis atzīmē lielo interesi par Rīgu izstādē un lēš, ka Krievijas tūristu skaits Rīgā šogad varētu pieaugt vismaz par 10%, kas būtu visai liels pieaugums, jo ir jau liela bāze: 2010. gadā Rīgu apmeklēja vairāk kā 78 tūkstoši tūristu no Krievijas, kas, salīdzinot ar 2009. gadu, ir pieaugums par 67%.

Spriežot pēc Krievijas tūrisma kompāniju un individuālo ceļotāju atsauksmēm, jautājumiem, pieprasītajiem informatīvajiem materiāliem un publikācijām medijos un nozares portālos, Krievijas ceļot gribētājus saista dažādi kultūras, izklaides, mākslas un mūzikas pasākumi, svētki, atpūta pie jūras. Interese pieaug arī par aktīvo atpūtu, velotūrismu, medicīnas tūrismu, SPA. Liela interese bija arī par Jūrmalas jauno piedāvāto pakalpojumu – bērnu nometnēm, tā pieaug arī par Latvijas reģionu tūrisma piedāvājumu.

“Mediju un tūrisma nozares speciālisti pašvaldību pārstāvjus aktīvi izvaicāja par jauniem tūrisma produktiem, pasākumiem, savukārt uzņēmējiem notika tikšanās ar jau esošajiem un jauniem biznesa partneriem. TAVA pārstāvji tika uzrunāti par sadarbību Latvijas tūrisma piedāvājuma popularizēšanā,” stāsta Anita Priedīte.


Publikācijās, kas tapušas izstādes laikā vai pēc tās, uzsvērta Krievijas tūristu augošā interese par Latviju, Jūrmalas piedāvājums, ekskursiju maršruts uz Siguldu, pieminēti dažādi jauni tūrisma objekti, piemēram, moderna planetārija atvēršana Ventspilī, ekskursija Līgatnes vecās papīrfabrikas ražotnē. Īpaša uzmanība pievērsta Rīgai, tostarp iespējai uzzināt par tās tūrisma piedāvājumu “Live Riga” mājas lapā, interesenti informēti par pasākumiem: Muzeju nakti, Blondīņu parādi, Līgo svētkiem, Operas festivālu, Rīgas 810 gadu jubilejas svinībām un citiem.

Pozitīvas atsauksmes par Latvijas stendu, tūrisma piedāvājumu un prezentāciju saņemtas no vairākām Krievijas tūrisma kompānijām.

“Vand International” pārstāve Svetlana Muromskaja īpašu pateicību izteikusi par akcentēto pasākumu tūrisma piedāvājumu. “Mēs minētos pasākumu datumus centīsimies izmantot tūristu piesaistei un pārdošanas apjomu palielināšanai. Tāpat interesi raisīja medicīnas tūrisma piedāvājumi, to specifikācijas,” atzīst Svetlana Muromskaja. Savukārt “Visa Concord Travel Company” pārstāve Natālija Maņenkova bilst, ka “bez ekskursiju tūrēm un atpūtas pie jūras interesētu arī sporta aktivitātes, velotūres un citi aktīvās atpūtas piedāvājumi gan individuālajiem ceļotājiem, gan ģimenēm”.

“Kopumā Krievijai esam pazīstams tūrisma galamērķis, taču nepieciešama papildus informācija par konkrēto mērķa tirgu interesējošiem tūrisma produktiem. Atsevišķi tūrisma firmu pārstāvji pēc izstādes jautāja par iespēju saņemt drukātos tūrisma bukletus, Latvijas kartes, Rīgas un reģionu prospektus. TAVA jau gatavo sūtījumus ar pieprasītajiem tūrisma informācijas materiāliem Latvijas vēstniecībā akreditētajām tūrisma firmām,” informē Anita Priedīte.


Izstādē piedalījās un ERAF projekta “Latvijas kā tūrisma galamērķa konkurētspējas stiprināšana ārējos tirgos” atbalstu dalībai nacionālajā stendā “MITT 2011” saņēma Siguldas novada dome, Jūrmalas pilsētas dome, Cēsu kultūras un tūrisma centrs, SIA „Liepājas reģiona tūrisma birojs”, Rīgas pilsētas pašvaldība, SIA „Viesnīcu un restorānu centrs”, SIA „Medicīnas tūrisma centrs”, transporta pakalpojumu kompānija SIA „HUMUS”, tūrisma aģentūras „Atlantic travel”, „VIA BALTIC”, „Nikos Travel”, SIA „EKOBALTA VG”.

Visi aptaujātie Latvijas stenda dalībnieki ir apmierināti ar izstādi kopumā, tajā pārstāvētajām valstīm, nozarēm, pozitīvi novērtējuši Latvijas stenda vizuālo noformējumu, bet atsevišķi ieteikumi vērsti darbavietas funkcionalitātes uzlabošanai. Dalībnieki ir nodibinājuši daudz jaunu kontaktu, kas sniedzas no pieciem līdz pat 207, turklāt šis kontaktu skaits norādīts kā tāds, kas ietver nākamo darījumu pazīmes vai vienošanos par tālāku sadarbību. Izstādes laikā pieci uzņēmumi noslēguši pa četriem līdz 20 līgumiem katrs. Kopējais uzturēto biznesa kontaktu skaits sniedzās līdz pat 500. Biznesa kontakti visvairāk nodibināti ar Krievijas tūrisma nozares pārstāvjiem, kas izdevies visiem 12 aptaujātajiem dalībniekiem, puse aptaujāto tos nodibinājuši arī ar Ukrainu, Baltkrieviju, tāpat sadarbības perspektīva pavērta ar Azerbaidžānu, Poliju, Kazahstānu, Armēniju, Vāciju, Igauniju, Lietuvu, pa kādam kontaktam rasts arī Gruzijā, Irānā Indijā, Izraēlā.

SIA “Medicīnas tūrisma centrs” projektu vadītāja Džeina Cine stāsta, ka “lielākā nozares profesionāļu interese bijusi plastiskās ķirurģijas pakalpojumiem, kā arī par medicīnu vispār, jo vietējai medicīnai daudzi neuzticas”. Lai arī konkrēti līgumi nav noslēgti, ar tūrisma kompānijām notiek aktīva saziņa par sadarbības iespējām. Džeina Cine atzīst, ka “medicīnas tūrismā taciņa vēl nav tik ļoti iestaigāta, jo īpaši, uzrunājot vidusslāni. Lai bizness ritētu sekmīgi, saprotam, ka tirgū jāstrādā regulāri, ko arī centīsimies darīt”.

Tāpat kā citās starptautiskās izstādēs, arī Maskavā TAVA stends tika veidots saskaņā ar tūrisma tēlu “Nesteidzīga atpūta Latvijā” (“Oтдохни без cуеты”). Dalībnieki pārsvarā izteikuši atzinību par stenda darbību, vienlaikus arī ieteikuši turpmāk padomāt par to, lai Latvijas, Jūrmalas un citi Latvijas stendi būtu viens otram blakus, kas uzlabotu darbu un priekšstatu par Latviju. Lai apmierinātu visu izstādes apmeklētāju intereses, vairāk varētu būt pieejamas arī dažādas tūrisma kartes.

TAVA sadarbībā ar Rīgas tūrisma attīstības biroju “Live Riga” 17. martā rīkoja Latvijas tūrisma prezentāciju un pieņemšanu Latvijas stendā, kuras laikā tika godināti aktīvākie sadarbības partneri – piecas veiksmīgākās Krievijas tūrisma kompānijas, kuras 2010.gadā atvedušas uz Latviju visvairāk tūristu. Atzinības rakstus saņēma tūrisma kompānijas “Эй Би Клаб” (“Агентство Балтийский Клуб”), “Балтик – Сервис”, “Диалог”, “ТУРТРАНС-ВОЯЖ”, “ЛАБИРИНТ”.

TAVA direktors Armands Slokenbergs spriež, ka apmeklēt Latviju Krievijas tūristus varētu mudināt vairāki faktori. Pirmkārt, TAVA, “Live Riga”, Jūrmalas dome, atsevišķas tūrisma aģentūras un citi nozares spēlētāji īstenojuši aktīvu mārketingu gan Maskavā, gan Krievijas reģionos. Otrkārt, Ārlietu ministrija liberalizējusi vīzu saņemšanas nosacījumus, turklāt arvien lielāku cilvēku skaitu būs sasniegusi informācija un arvien vairāk cilvēku būs izbaudījuši Šengenas vīzas priekšrocības. Treškārt, Krievijas tūrismu uz Latviju pozitīvi varētu ietekmēt arī tūrismā kopumā valdošās tendences apmeklēt tuvākas tūrisma vietas, doties turp arī īsākās brīvdienās. Iespējams, vasarā Latvija varētu konkurēt arī ar tradicionālajiem tūrisma galamērķiem arābu valstīs, kurās notikuši vai vēl notiek politiskie nemieri. Ceturtkārt, Latvijā joprojām ir pievilcīgas krīzes laika cenas viesnīcām. Krievijas tūristi, kā rāda TAVA ārvalstu tūristu pētījums, ir salīdzinoši apmierinātāki ar tūrisma pakalpojumu, novērtē Latvijas tuvumu Krievijai, ērto sasniedzamību un saziņas iespējas krievu valodā. Arī Krievijas biznesa tūristi Latviju redz kā vienu no tuvākajām un lētākajām Eiropas valstīm biznesa tūrismam.

MITT 2011 ir viena no 5 lielākajām tūrisma izstādēm pasaulē, kura šogad notika jau 18. reizi un kurā tiek pārstāvēti tūrisma uzņēmumi no vairāk kā 100 valstīm. Pērn izstādi apmeklēja 80 000 cilvēku, bet šā gada apmeklētāju skaits vēl nav publiskots. Lielākoties apmeklētāji bija tūrisma nozares profesionāļi, kuru īpatsvars līdz šim “MITT” veidojis apmēram 70%.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s