“Nesteidzīga atpūta Latvijā” – “Lonely Planet” labāko tūrisma saukļu līderis

Latvijas tūrisma tēla sauklis “Best enjoyed slowly” (Nesteidzīga atpūta Latvijā) atzinīgi novērtēts ne tikai Latvijā, bet arī ārpus tās. Pasaules lielākais tūrisma ceļvežu izdevējs “Lonely Planet” savā interneta mājaslapā izveidojis anketu, kurā Latvijas tūrisma sauklis iekļauts starp deviņiem labākajiem Eiropas valstu tūrisma saukļiem. Mājaslapas apmeklētāju balsojumā, kas joprojām norit, Latvijas “Best enjoyed slowly” ir pārliecinoši populārākais.


Otrs augstāk novērtētais tūrisma sauklis ir Šveices “Get natural” (Saņem dabisku), kam seko Melnkalnes “Wild Beauty” (Mežonīgais skaistums), Īrijas “The fun starts here” (Jautrība sākas šeit), Itālijas “Much more” (Daudz vairāk). Starp “Lonely Planet” izvēlētajiem veiksmīgajiem saukļiem ir arī Beļģijas “Your Travel Therapy Starts Here” (Tava ceļojuma terapija sākas šeit), Vācijas “The Travel Destination” (Ceļošanas galamērķis), Serbijas “Life in the Rhythm of the Heartbeat” (Dzīve sirdspukstu ritmā) un Slovākijas “Little Big country” (Mazā lielā valsts).

Balsojumā par sliktāko ceļojumu devīzi līderis ir Grieķija ar “You in Greece” (Tu Grieķijā), par ko “Lonely Planet” paironizē, vaicājot, “vai darbības vārdam bija brīvdiena?”. Tam seko mūsu kaimiņi igauņi ar daudz neizsakošo “Welcome to Estonia”, Andora ar saukli, kas saprotams tikai spāniski runājošajiem (Coneixer-la per Estimer-la), Lielbritānija ar “You’re Invited” (Esi aicināts), kam aptaujas autori piemetina: “Atkarībā no tautības”. Kritizētas arī Baltkrievijas, Bosnijas, Austrijas, Horvātijas, Turcijas, Velsas tūrisma devīzes.

“Lonely Planet” izvēlējies arī pāris divdomīgus tūrisma saukļus, dramatiskākos saukļus, bet kā nolaidīgas min tās valstis, kas nav pacentušās tos vispār izdomāt.

Jaunā tūrisma tēla logo un devīze “Best enjoyed slowly” pēc Tūrisma attīstības valsts aģentūras (TAVA) iniciatīvas pērn tika izraudzīta un akceptēta Tūrisma konsultatīvajā padomē, to izstrādei tika piesaistīta reklāmas aģentūra “ADELL Saatchi & Saatchi”. Tēla platformu pozitīvi pieņēma tūrisma nozare, jo īpaši tūrisma speciālisti un uzņēmēji reģionos, kuri tā kontekstā saredzēja savu vietu un iespējas.

“Risks, par ko runāju pirms vairāk kā gada, izvēloties atšķirīgu zīmolu, pasakot, ka būsim savādāki, ir attaisnojies,” gandarīts par augsto tēla novērtējumu ir TAVA direktors Armands Slokenbergs. “Ar šo tēlu Latviju vēlējāmies pozicionēt kā vietu, kur tūrists var mazināt savas dzīves tempu un izbaudīt nesteidzīgu, niansētu, emocijām bagātu atpūtu, rast harmoniju, atklāt īstas vērtības. Neslēpsim, tas ir arī mēģinājums pamudināt tūristus Latvijā uzturēties ilgāk, kas nozīmē arī lielāku ieguldījumu ekonomikā,” teic Armands Slokenbergs. Atbilstoši tēlam tiekot veidoti un popularizēti Latvijas tūrisma produkti gan Rīgā, gan citviet Latvijā.

Gandarījumu par to, ka Latvijas tūrisma sauklim “Lonely Planet” veidotajā ranžējumā ierādīta tik augsta vieta neslēpj Latvijas Institūta direktore Kārina Pētersone. “Manuprāt Latvija tiešām ir atradusi ko tādu, kas uzrunā tūristus, ietver sevī lēnu, nesteidzīgu atpūtas baudīšanu, vai tā ir ziedoša pļava, SPA, vai ēdiens stilīgā restorānā, vai pirtis, vai daudzi citi piedāvājumi. Salīdzinot ar citu valstu saukļiem, mūsējais šķiet visgaršīgākais,” teic Latvijas Institūta direktore. Tieši Latvijas Institūtā nesen viesojās “Lonely Planet” eksperts Brandons Pressers, kurš Latvijā ieradās, lai gūtu jaunas atziņas par Latviju un atjaunotu informāciju “Lonely Planet” Baltijas valstu izdevumā.

Latvijas Tūrisma aģentu asociācijas vadītāja Kitija Gitendorfa atzīst: “Prieks redzēt, ka esam trāpījuši “desmitniekā”. Domāju, ka šāds novērtējums iedrošinās arī tos, kas vēl šaubījās par saukļa pareizumu un ļaus daudz ātrāk to pieņemt un veiksmīgāk izmantot arī savas ikdienas aktivitātes.”

“Mūsu parādīšanās šajā topā nav nejauša, jo sauklis ir emocionāli piesātināts, atmiņā paliekošs, tas raisa plašu asociāciju spektru, vienlaikus nav pārlieku vispārīgs. Latvijas tūrisma sauklis ir gan trendā, gan arī atšķiras, jo trends ir atšķirties,” vērtē Latvijas Reklāmas asociācijas prezidents, “MMS Communications Latvia” direktors Ģirts Ozols.

“Sauklis blakus grafiskajai zīmei ir viens no mārketinga instrumentiem, tas ir būtisks perfekta džentlmeņu komplekta elements, kam vēl klāt jābūt mārketingam, atbilstošiem tūrisma produktiem, servisam. Tās valstis, kuras saprot, ka devīzei jābūt solījumam, precīzi identificējamu vēlmju apsolījumam un unikālam piedāvājumam, no šāda saukļa arī kaut ko iegūst,” saukļa nozīmi raksturo Aldis Kušķis, kas bijis reklāmas aģentūras vadītājs, Eiroparlamentā darbojies tūrisma nozarē, bet pašlaik strādā paša izveidotajās tūrisma aģentūrās. Radīt veiksmīgu Latvijas tūrisma tēla platformu izdevies, jo noritējusi sadarbība starp tūrisma nozari, reklāmas speciālistiem, TAVA, kā arī precīzi tikuši definēti mērķi, piemēram, viesu uzturēšanās laika pagarināšana. “Šis sauklis Latvijas tūrisma piedāvājumam atbilst vairāk kā jebkas iepriekš, to gatavi akceptēt arī vietējie iedzīvotāji, kas šādu – nesteidzīgu, kulturālu tūristu arī labprāt pie sevis redzētu. Vai, piemēram, īriem tika pajautāts, vai viņi vēlas, lai tūristi brauc uz Īriju kopā ar viņiem piedzerties, uz ko aicina viņu sauklis “The fun starts here”?” bilst Aldis Kušķis.

Latvijas tūrisma attīstības valsts stratēģiju, tostarp zīmola un tēla platformu „Best enjoyed slowly” atzinīgi novērtējis arī ANO Pasaules Tūrisma organizācijas izpilddirektors Zoltans Šomoģis. Savukārt šīs organizācijas pārstāvis, profesors Kamunyu Muhwezi, kas specializējas zīmolvedībā, viesojoties Latvijā, paudis, ka jūt sinerģiju starp tūrisma devīzi un tūrisma piedāvājumu.

Aplūkot aptauju un nobalsot par Eiropas valstu tūrisma saukļiem iespējams vietnē:

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s