Latvijas kūrorti neaizsargātākie un atpalikušākie Baltijā

“Dēļ tā, ka kūrortu statuss nav nostiprināts Latvijas likumos, mūsu kūrorti jau šobrīd būtiski atpaliek ne tikai no daudzām Eiropas valstīm, bet arī no Lietuvas un Igaunijas kūrortiem. Ja kūrortu attīstība netiks iekļauta Nacionālā attīstības plānā 2014.-2020.gadam, tad šī atšķirība būs vēl būtiskāka,” norāda Latvijas Kūrortpilsētu asociācijas valdes priekšsēdētājs Māris Dzenītis, rezumējot pirmos iespaidus par 17. Eiropas Kūrortu asociācijas kongresu, kas no 15. līdz 18.maijā notiek Jūrmalā. 

Eiropas Kūrortu asociācija apvieno 20 biedrus no 19 dažādām valstīm ar mērķi veicināt kūrortu attīstību un dabisko kūrortu ārstniecisko līdzekļu lietošanu un pieejamību cilvēkiem. Asociācijas kongresā Jūrmalā piedalās Eiropas nacionālās kūrortu asociāciju pārstāvji, politiķi, veselības tūrisma komersanti un medicīniskās nozares eksperti. Kongresā tiks runāts par veselības tūrisma jautājumiem un aktualitātēm Eiropā. 


Māris Dzenītis norāda uz vājo Latvijas ieinteresētību, par ko liecina arī pārstāvniecība kongresā. “Šeit taču pulcējušies kūrortu vadītāji un speciālisti no tik daudzām Eiropas valstīm! Taču no Latvijas pat par nozari atbildīgās Ekonomikas ministrijas pārstāvju te nav! Ir vienīgi Tūrisma attīstības valsts aģentūras direktors Armands Slokenbergs. Tāpat nav arī Latvijas politiķu, lai gan pirms vēlēšanām bija tik daudz tādu politiķu, kuri bija solījušies aizstāvēt tūrisma nozarē strādājošo intereses,” nožēlu pauž Māris Dzenītis. 

“Īpaši mani šobrīd satrauc iespēja, ka kūrortu attīstība varētu palikt ārpus Nacionālā attīstības plāna 2014.-2020.gadam prioritātēm, tādējādi ietekmējot arī struktūrfondu sadali. Lai nenotiek tā kā iepriekšējā plānošanas periodā, kad Lietuvas un Igaunijas kūrorti attīstījās, bet Latvijā, bez investīcijām atjaunotnē, šī nozare eksistēja uz iznīcības robežas,” norāda Māris Dzenītis.

Māris Dzenītis, Jūrmalas domes deputāts
(Politiskā partija “Reģionu alianse”)

“Uzskatu, ka Lietuvā un Igaunijā kūrorti attīstās straujām tāpēc, ka to darbības specifika ir atrunāta likumos, kā arī tāpēc, ka kūrortu attīstība ir noteikta par vienu no prioritātēm, tai skaitā iekļaujot to attiecīgajos nacionālās plānošanas dokumentos,” uzskata Māris Dzenītis, piebilstot, ka Latvijā tā nav. Latvijā politiķi un ierēdņi tikai vārdos izpaužas par kūrortu attīstību, ar to saistīto pievienotu vērtību un eksporta potenciālu, taču tālāk par frāzēm nekas nenotiek. 


“Ir likumā beidzot jānosaka kūrorta statuss, tādējādi radot bāzi mērķtiecīgai un ilgtspējīgai kūrortu attīstības politikai Latvijā. Ar kūrorta statusa ieviešanu tiktu precīzi noteikti kritēriji, lai konkrētā teritorija atbilstu kūrortu statusam. Tas valstij neuzliktu finansiālas saistības, bet tikai ilgtermiņā regulētu pašvaldību attīstību,” norāda Māris Dzenītis, atgādinot, ka Latvijas Kūrortpilsētu asociācija jau atkārtoti ir aicinājusi paātrināt grozījumu virzīšanu Tūrisma likumā. 

“Kūrorta statuss ir instruments, ko izmantot pašvaldību mērķtiecīgai attīstībai kūrortu jomā, kūrortu stratēģiskā pilsētplānošanā, kūrortu mārketingā, kurortoloģijas (balneoloģijas) izglītības programmas izstrādāšanā un ieviešanā,” kūrorta statusa nepieciešamību skaidro Māris Dzenītis. 

Bez “Tūrisma likuma” grozījumiem kūrorta jomā, nevar tikt veikti grozījumi arī Aizsargjoslu likumā, kurš šobrīd ir atvērts, un kurā varētu tik atjaunots Pants: Kūrortu aizsargjoslas. Normatīvo aktu sakārtošana veicinātu uzņēmējdarbības un investīciju vides stabilu attīstību, plānveidīgu un ilgtspējīgu veselības tūrisma produktu veidošanu un attīstību. 

Latvijas Kūrortpilsētu asociācija ir vairāku Latvijas kūrortu dibināta biedrība, kuras mērķis ir veicināt kūrortu attīstību un atdzimšanu Latvijā. Kā Latvijas kūrorti biedrības mājas lapā ir uzskaitītas Jūrmala, Ogre, Salacgrīva, Saulkrasti, Sigulda, Carnikava un Līgatne. Plašāk par Latvijas Kūrortpilsētu asociāciju var lasīt http://www.latvijaskurorti.lv

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s