Valsts eksāmenu laiki tālmācībā bija nepārdomāti

“Valsts izglītības satura centra noteiktie valsts eksāmenu laiki tālmācības skolēniem šogad bija ļoti nepārdomāti, radot vidusskolas beidzējiem papildus stresu un neērtības. Tas bija arī pretrunā ar tik daudzkārt piesaukto reimigrācijas plānu, jo ļoti daudzi no tālmācībā studējošajiem ir izbraukušie tautieši,” stāsta Rīgas Tālmācības vidusskolas valdes priekšsēdētāja Ilze Kalniņa.

“Valsts eksāmenu kārtošana bija ļoti saspringta. Manuprāt, dezorganizējoši bija kārtot eksāmenus dienu pirms Līgo svētkiem un arī jau nākamajās dienās pēc Jāņiem. Turklāt, eksāmeni bija jākārto ik pēc dienas, bez atslodzes dienas, ” stāsta Ilze Kalniņa.
“Runa jau nav par to, ka ir grūti kārtot eksāmenus ik pēc dienas, bez atslodzes iespējām. Runa ir par to, ka tālmācības skolēni, kuri jau tā mācās īpašos apstākļos, bija nolikti nevienlīdzīgos apstākļos pret tiem, kuri eksāmenus kārtoja nesamērīgi izstieptā periodā. Kad viņi ar saviem eksāmenu rezultātiem pieteiksies augstskolās, tur taču nebūs iespējams klāt pievienot izziņu, ka šis eksāmens kārtots dienu pirms vai pēc līgošanas, vai arī trešajā eksāmenu dienā pēc kārtas, turklāt vēl lielā svelmē,” satraukumu skaidro Ilze Kalniņa. 
Ilze Kalniņa zināja teikt, ka ārzemēs dzīvojošie audzēkņi nevar atļauties ņemt vairākus atvaļinājumus darbā, kā arī lidot vairakkārt uz Latviju, lai kārtotu eksāmenus vienlaicīgi ar klātienes vidusskolēniem, kuriem eksāmenu laiks tika izstiepts četru mēnešu garumā. Tāpēc ārvalstīs studējušie, kā arī tepat Latvijā nodarbinātie vidusskolēni valsts eksāmenu kārtoja Valsts izglītības satura centra noteiktajos papildtermiņos.
“Iepriekš tālmācībā studējošo vidusskolnieku skaits bija vien pāris desmiti, taču tagad, līdz ar daudzu jauniešu izceļošanu, kā arī skolēnu spiedību jau agrīnā vecumā uzsākt darba gaitas, tālmācības skolnieku skaits ir būtiski pieaudzis. Šogad tie bija jau vairāki simti, un tālmācības studijas iesējamas jau vairākās vidusskolās,” precizē Ilze Kalniņa, prognozējot, ka tālmācības skolēnu skaits turpinās pieaugt, vienlaicīgi uzliekot par pienākumu ierēdņiem rūpīgāk izturēties pret tālmācībā studējošo interesēm.
“Ja mēs Latvijā tik daudz pēdējā laikā runājam par to, kā atgriezt aizbraukušos, tad, lūk, te ir viena no tām iespējām! Bet tā vietā, lai palīdzētu aizbraukušajiem pabeigt Latvijas skolu, šī gada valsts eksāmenu grafiks viņu centienus apgrūtināja, tāpēc ļoti ceru, ka šī gada pārpratums nākamgad neatkārtosies,” mudina Ilze Kalniņa. 
Ilze Kalniņa uzskata, ka tālmācības studiju iespējas ļoti satuvina izbraukušos ar Latviju. “Šī brīža apstākļos ir jādomā, kā šo iespēju vēl vairāk paplašināt. Esmu pārliecināta, ka tie skolēni, kas beiguši Latvijas skolas, ir Latvijas daudz tuvāki, nekā tie, kas mācības pabeidz ārvalstu skolās, tur caur skolas biedriem vēl dziļāk integrējas vietējā sabiedrībā, un līdz ar to vēl vairāk no Latvijas attālinās,” uzskata Ilze Kalniņa. 
Šogad Rīgas Tālmācības vidusskolas piedzīvos jau ceturto izlaidumu. Visas grūtības pārvarējušie skolēni savu izlaidumu svinēs 28.jūnijā no plkst. 17:00 līdz 19:00 Rīgas Latviešu Biedrības namā.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s