Ā.Kleckins: latviešiem būtu jālepojas ar savu dzīvotspēju

“Mēs visu laiku cenšamies kādam kaut ko pierādīt, vai tā būtu Brisele, vai partija, vai naudas devēji. Mēs jau ceturto daļu gadsimta dzīvojam neatkarīgi, bet vienlaicīgi arī neatkarīgi no savas vīzijas. Mums nav stratēģijas! Mēs taču paši esam saimnieki savā valstī, un kā saimniekiem mums pret to arī jāizturas!” sacīja LU profesors Ābrams Kleckins “BOOM FM” iknedēļas raidījumā “Vīzija”.
“Latvieši ļoti daudz zaudē, ka nenovērtē savas un savu priekšteču spējas, kuras vajadzētu pārņemt. Man tiešām ļoti pārsteidz, ka mēs tā sūdzamies visu laiku. Latvieši taču ir tauta, kas uzņēmās atbildību par sevi. Atcerēsimies vienu lietu – bija vairāk nekā 10 baltu tautu, bet saglabājas tikai divas no tām,” atgādina Ābrams Kleckins.
Latvieši un Latvija izveidojās, būdama apspiesta līdz pēdējam, pilnīgi bez varas, pilnīgi pazemota. Taču radīja savu kultūru un savu dzīvesveidu. Bez varas un līdzekļiem! Tādu izturību! Tādu kreativitāti! Latvieši radīja savu kosmogoniju, loti interesantu, kuru diemžēl neapzinās šodien. Radīja tādu kultūras slāni! Tā bija kreatīva tauta, kas nesamierinājās, un attīstījās. Un rezultātā kļuva par to, kas tagad esam, nonākot līdz šodienas Latvijai,” slavē Ābrams Kleckins.
“Ar savu pagātni mums vajag ne tikai lepoties, bet to ņemt kā ieroci, kā pamatu attīstībai! Par to vajag vairāk runāt! Diemžēl, skolās par to nestāsta. Es domāju, ka tik dzīvīgas tautas kā latvieši, visā Eiropa ir ļoti maz, varbūt pat visā Pasaulē tādu nemaz nav daudz. Mēs parādījām, ko var cilvēki un tauta, ja ļoti grib, bez visādām iespējām,” uzskata Ābrams Kleckins.
“Tagad, šodienas Latvijā, kad viss ir atdots pašiem, mēs visu laiku sūdzamies un meklējam vainīgos. Un brīnāmies, kāpēc tā. Ir jābeidz vaimanāt, bet jāsāk domāt, ko mēs varam izdarīt. Tas jādara visiem! Nevajag gaidīt, ka atnāks kāds. Vajadzētu pārskatīt arī visas tās “pasakas” par Ulmaņa laikiem. Nevar viens “tētiņš” te glābt,” uzskata Ābrams Kleckins.
“Ko A.Linkolns teica par demokrātiju? Vara no tautas, vara ar tautu un tautas labā! Kur ir mums ir šīs slānis ar tautu? Kur piedalās tauta? Tikai vēlēšanās vien? Mēs sakām, ka tik slikti ir mūsu politiķi. Vai ne mēs paši viņus izvēlamies? Tātad arī mēs esam atbildīgi, ka viņi ir tādi,” uzskata Ābrams Kleckins.
“Mums ir jāsaprot, ka mūsu galvenās problēmas ir ekonomiskās, nevis ideoloģiskās. Mēs nodarbojamies ar politiku, domājam, ka ar pareizāku ideoloģiju viss būs kārtībā. Mēs no paša sākuma, kā sākam ar ideoloģiju nodarboties, tā tur arī esam iestiguši,” komentē Ābrams Kleckins.
“Mums vecajiem, pieredzējušajiem, ir ar ko salīdzināt. Ne tāda nozīmē, ka agrāk bija labāk vai sliktāk. Bet mēs redzam kaut kādu attīstību, kā tas ir noticies. Es atceros vēl Ulmaņa laikus, atceros, kā mēs mājas par to runājām, atceros karu. Tā ir milzīga pieredze, kuru aptvert ir grūti,” par dzīves pieredzi stāsta Ābrams Kleckins.
Šobrīd dzīves temps ar vien paātrinās. Domāju, to jūt arī jaunie. Kļūst grūti aptvert, kas notiek. Tu neesi vēl paspējis saprast, bet jau ir garām. Turklāt mēs dzīvojam pārejas laikā. Tā pasaule, kurā es piedzimu un kuru es piedzīvoju dažādos tās variantos, ir beigusies, bet arī jaunās vēl nav,” laikmetu raksturo Ābrams Kleckins.
“Tagad ir milzīgi daudz iespēju. Mani priecē, ka jaunie var izvēlēties, priecē, ka pasaule ir vaļā, un tas ir tik skaisti. Bet no otras puses, tas ir arī šausmīgi grūti. Tev ir iespējas, iespējas, iespējas, bet kad jāizvēlas sev, tu taču nevari paņemt to visu,” izvēles grūtības raksturo Ābrams Kleckins.
“BOOM FM” iknedēļas raidījumu “Vīzija” vada sabiedrisko attiecību speciālists un politikas komentētājs Kristians Rozenvalds. “Tās ir sarunas ar manis uzaicinātajiem viesiem par vīziju. Tā var būt vīzija Latvijai, kādam reģionam, vai arī kādai konkrētai nozarei. Tās ir sarunas par rītdienu un nekādā gadījumā ne par to, kā bijis, un kas vainīgs,” iecerēto izklāsta Kristians Rozenvalds. Raidījumu tiešraidē var klausīties interneta radio portālā Boomfm.lv katru otrdienu no 10:00 līdz 10:30, bet raidījuma ieraksts skatāms “Re:TV” otrdienas vakaros no 18:00 līdz 18:30, kā arī atkārtojums trešdienās no 10:30 līdz 11:00.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s