Atsauc parakstus pret akumulatoru pārstrādes rūpnīcu Kalnciemā

Vairāki Kalnciema iedzīvotāji, kuri iepriekš, 2014.gada vasarā bija parakstījušies pret SIA “East – West Finances” ieceri būvēt Kalnciemā akumulatoru pārstrādes rūpnīcu, nolēmuši publiski atsaukt savus parakstus. “Mūsu atsaukums nebūt nenozīmē arī “aklu” piekrišanu. Mēs vērīgi sekosim, lai akumulatoru pārstrādes rūpnīca ievērotu visus standartus, lai informācija par rūpnīcā notiekošo būtu visiem brīvi pieejama,” teikts vēstulē, zem kuras parakstās tie Kalnciema iedzīvotāji, kuri nolēmuši mainīt savu viedokli.

“2014.gada vasarā, 12.Saeimas priekšvēlēšanu politizētajā gaisotnē, Kalnciemā tika izvērsta aktīva un emocionāli piesātināta kampaņa pret akumulatoru pārstrādes rūpnīcas būvi Kalnciemā. Rūpnīca tika pielīdzināta “Černobiļai”, aktīvisti biedēja ar ekoloģiskām briesmām, iespējamajām iedzīvotāju saslimšanām, Kalnciema izmiršanu utt. Aģitācija pret rūpnīcas celšanu notika uzstājīgā tonī, zināmā mērā kā spiediens, noliedzot izvēles iespējas,” atgādina parakstu atsaukšanas iniciatori.
Šobrīd, uzzinot arvien vairāk informāciju par plānoto rūpnīcu, par ES vides stingrajām prasībām, un iepazīstoties ar informāciju par to, kā šādas rūpnīcas darbojas citās Eiropas valstīs, tai skaitā Latvijas apstākļiem tik līdzīgajā Polijā, kā arī izvērtējot iespējamos ieguvumus no ražošanas attīstības Kalnciemā, vairāki Kalnciema iedzīvotāji nolēmuši atsaukt savus parakstus “Pret” akumulatoru pārstrādes rūpnīcas būvi Kalnciemā.

“Mēs esam par ražošanas attīstību, par Kalnciema attīstību, bet nodrošinot ES standartiem atbilstošu un drošu ražotni, kas Kalnciema iedzīvotājiem rada papildus darba vietas, jaunas ērtības, nevis apgrūtinājumus un pat draudus. Tāpēc mēs vērīgi sekosim, lai akumulatoru pārstrādes rūpnīca ievērotu visus standartus, lai informācija par rūpnīcā notiekošo būtu visiem brīvi pieejama. Ja tā nebūs, tad būsim spiesti savu viedokli atkal mainīt, atgriežoties pie “Pret”, jo cilvēkus Kalnciemā uztrauc ne tikai ekoloģiskais apdraudējums, bet arī neziņa. Tāpēc aicinām rūpnīcas investorus būt vēl aktīvākiem informācijas sniegšanā par rūpnīcas projektu, plāniem un to ieviešanas gaitu!” aicina Kalnciema iedzīvotāji.
Valentīns Toleiķis (1.rindā 1.no kreisās) un Larisa Ivanova (2.rindā 4.no kreisās)
kopā ar Jelgavas novada domes deputātiem un darbiniekiem,
žurnālistiem un Kalnciema iedzīvotājiem,
apskatot vairāku akumulatoru pārstrādes rūpnīcu darbību Silēzijā

Larisa Ivanova, kura sākotnēji bija viena no aktīvākajām protestējām, savu viedokli mainīja pēc rūpnīcas investoru organizētā brauciena uz Poliju. “Es redzēju, kā šāda rūpnīcas strādā Polijā, un ja arī Latvijā šī rūpnīca darbosies tāpat, tad uztraukumam nav pamats. Taču mums jābūt drošiem par to, ka uzņēmēji Kalnciemā patiesi izdarīs to, kas ieplānots uz papīra, un būs tāpat kā Polijā,” stāsta Larisa Ivanova.
“Es iedrošinu arī citus Kalnciemā pārskatīt savu viedokli. Es zinu, ka tas nav viegli. Tā ir liela atbildība atbalstīt šādu projektu, jo jābūt drošam, ka viss notiks tā kā iecerēts. Un vēl arī jāpārvar protestējošo iedzīvotāju naidīgums, jo, piemēram, mani jau tagad daudzi paziņas uzskata par nodevēju vai uzpirktu,” stāsta Larisa Ivanova.
“Es brīnos par to, ka daudzi aktīvākie protestētāji atteicās braukt līdzi uz Poliju. Tad sanāk, ka viņus interesē nevis lietas būtība, bet protests kā dzīves pozīcija. Un ko darīt Kalnciemā? Kādu darbu cilvēkiem piedāvāt? Kā panākt, lai pēc skolas jaunieši no Kalnciema nemuktu prom, bet būtu drošāki par darba iespējām tepat uz vietas?” neizpratnē ir Larisa Ivanova.
Larisa Ivanova ikdienā apmāca bezdarbniekus. “Es redzu, kāda te ir situācija. Cilvēki Kalnciemu pamet. Te arī nav pat zupas virtuves nabagiem, lai gan tādu ir daudz. Nav arī uzņēmēju, kuri uzņemtos sarūpēt dāvanas mazturīgajiem Jaunajā Gadā, kā tas notiek cituviet, tāpēc es esmu par attīstību Kalnciemā,” mudina Larisa Ivanova.
Nolietu akumulatoru pārstrādes rūpnīca Silēzijā,
kuru klātienē apskatīja Kalnciema iedzīvotāji
Kalnciemā dzīvojošais atvaļinātais Latvijas armijas majors Valentīns Toleiķis sākotnēji arī bija skeptisks par šādas ražotnes ieceri, taču iepazinies ar rūpnīcas projektu, uzklausījis investoru skaidrojumus un iepazīstoties ar nolietoto akumulatoru pārstrādes rūpnīcam Polijā, savu viedokli mainījis. “Es gan nebiju starp tiem, kas parakstījās pret, gluži pretēji – aicināju šo projektu atbalstīt, jo vēlos redzēt attīstību Kalnciemā. Es zinu daudzus cilvēkus Kalnciemā, kuri domā tāpat kā es, bet negrib paust savu viedokli publiski,” stāsta Valentīns Toleiķis. Iepriekš intervijā “Latvijas Avīze” Valentīns Toleiķis bija skaidrojis protestus ar Jelgavas novada domes deputātes Irinas Dolgovas politiskajām aktīvitātēm, vēlēšanos iekļūt Saeimā no “Saskaņas” saraksta. “Zinu ģimenes, pie kurām aģitatori gājuši pat trīs reizes, un, ja vēl neklausa, tad saka: ja neparakstīsieties, kā uz ielas varēsit cilvēkiem acīs skatīties? Man tādas metodes nav pieņemamas,” intervijā skaidroja Valentīns Toleiķis.
SIA “East – West Finances” valdes loceklis Jurijs Harlamovs jau iepriekš vairākkārīgi ir atzinis, ka investoru pirmie soļi attiecību veidošanā ar Kalnciema iedzīvotājiem bija neveiksmīgi. “Pārāk formāli mēs pievērsāmies publiskai apspriešanai. Tā vietā mēs vairāk koncentrējāmies uz atļaujām, standartiem, prasībām, investīcijām, biznesa plāniem. Iedzīvotāju informēšanu sākām novēloti. Daudziem jau bija radies negatīvs priekšstats,” atceras Juris Harlamovs. Tagad investoriem esot gandarījums par katru iedzīvotāju, kuru izdevies pārliecināt un iedrošināt par to, ka rūpnīca būs droša un iedzīvotājiem no tās būs tikai labums, nevis neērtības.
Atgādinām, ka nolietotu svina akumulatoru pārstrādes rūpnīcu Kalnciemā, rūpniecisakās zonas teritorijā ieplānojusi attīstīt SIA “East – West Finances”, projektā ieguldot vairāk nekā 9 miljonus eiro, tai skaitā vairāk nekā pusi šīs naudas tērējot ekoloģiskai drošībai, tai skaitā gaisa un ūdens attīrīšanai. Rūpnīcā plānots tieši nodarbināt 42 darbiniekus. Rūpnīcas jauda būtu 15000 tonnas akumulatoru gadā.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s