Jauno rūpnīcu Kalnciemā sauks "EcoLead"

Jauno rūpnīcu Kalnciemā, kuru citkārt vietējie un medijos bija iesākuši dēvēt par nolietotu svina akumulatoru pārstrādes rūpnīcu, oficiāli sauks “EcoLead”. LR Uzņēmumu reģistrā jau piereģistrētas nosaukuma izmaiņas. Iepriekš uzņēmumu, kurš iecerējis Kalnciema rūpnieciskajā zonā investēt 9 miljonus eiro, sauca “East – West Finances”.

“Jaunais nosaukums daudz precīzāk akcentēs mūsu ieceri – ekoloģiskā veidā iegūts svins. Ar jauno nosaukumu mēs gribam akcentēt gan savu ekoloģiskumu, gan arī izmantot angļu vārdu “Lead” divējādo nozīmi, jo “lead” angļu valodā ir gan lietvārds “svins”, gan arī darbības vārds “vadīt”. Mēs vēlamies būt ekoloģiskas svina ražošanas līderi,” skaidro “EcoLead” valdes priekšsēdētājs Jurijs Harlamovs.

“Turklāt, ar jauno nosaukumu “EcoLead” mēs vienlaicīgi būsim saprotami gan vietējiem Kalnciemā un Latvijā, gan arī ārvalstīs, kur Latvijā ražotie svina lietņi tiks pārsvarā tirgoti,” norāda Jurijs Harlamovs.

“Ar nosaukuma maiņu mēs arī labojam sākotnējās komunikācijas kļūdu, jo iepriekš visu laiku skandinot, ka Kalnciemā pārstrādās nolietotus svina akumulatorus, tika radīts nelabvēlīgs akcents. Pārmērīgi lietojot vārdus “svins” un “nolietoti akumulatori, tika nevajadzīgi nervozēti cilvēki,” atzīst Jurijs Harlamovs.

“Ikviena ražotne taču izmanto izejvielas, kuras pašas par sevi var būt pat ļoti kaitīgas. Bet ierasti mēs ražotnes dēvējam gala produkcijas vārdā, piemēram gaļas vai piena kombināts, maizes ceptuve, mēbeļu fabrika, nevis nosaukumā akcentējam pievienojamās E vielas, augu taukus, skaidu saplākšņus vai plastmasas atkritumu pārstrādi matračos. Arī mūsu gadījumā galvenais ir gala produkts – svina lietņi, un nolietoti svina akumulatori ir tikai viens no izejmateriāliem,” norāda Jurijs Harlamovs.

Atgādinām, ka “EcoLead” Kalnciema rūpnieciskās zonas teritorijā ieplānojusi līdz 2016.gada beigām ieguldīt vairāk nekā 9 miljonus eiro. Vairāk nekā pusi šīs naudas paredzēts tērēt ekoloģiskai drošībai, tai skaitā gaisa un ūdens attīrīšanai. Rūpnīcā plānots tieši nodarbināt 42 darbiniekus. Rūpnīcas jauda būtu 15000 tonnas akumulatoru gadā, saražojot 8 700 tonnu svina.

“Par Kalnciema drošību esmu pārliecināts! Tāpēc jau mēs ieguldīsim tik lielu naudu šajā ražotnē, lai tā būtu atbilstoša visiem drošības standartiem. Lielākā daļa no šiem nepieciešamajiem miljoniem ir ieguldījumi nevis ražošanās procesā, bet ekoloģijas vajadzībām, tai skaitā filtri, attīrīšana, specializētās iekārtas,” atgādina Juris Harlamovs.

Jelgavas Administratīvas rajona tiesas tiesnese Lala Apšeniece ir pieņēmusi 10 Kalnciema iedzīvotāju un Vides aizsardzības kluba pieteikumu, un ierosinājusi administratīvo lietu par Jelgavas novada domes 2015.gada 28.janvāra lēmuma “Par SIA “East – West Finances” paredzētās darbības – nolietotu svina akumulatoru pārstrādes rūpnīcas izveide Kalnciemā” atcelšanu. Jurijs Harlamovs ar nožēlu konstatē, ka saskaņā ar spēkā esošajiem likumiem, apstrīdamā lēmuma darbība tiek apturēta līdz ar pieteikuma iesniegšanu tiesā. “Tas ir neizprotami, ka ikviens cilvēks ar savu vēršanos tiesā var uz nenoteiktu laiku apturēt lēmumu, kurš domē pieņemts nobalsojot tautas ievēlēto priekšstāvju vairākumam,” uzskata Jurijs Harlamovs, piebilstot, ka ierosinātā lieta Jelgavā Administratīvajā rajona tiesā neietekmēs investoru ieceri Kalnciema rūpnieciskajā zonā izveidot jau pieminēto rūpnīcu, jo investori ir apņēmības pilni turpināt iesākto.

Juris Harlamovs skaidro, ka “EcoLead” rūpnīca ir ļoti aktuāla ne tikai Kalnciemā, bet arī Latvijā. “Šobrīd oficiāli utilizētos svina akumulatorus pārstrādā uzņēmumi Lietuvā un Igaunijā, bet Latvijā savi resursi netiek izmantoti. Taču vēl nepatīkamāk ir tas, ka tikmēr Latvijā plaukst nelegāla un vidi ļoti apdraudošā “mājas pārstāde”, kad akumulatora svins tiek pārkausēts teju vai mājas krāsniņā, bet svina lietņi vēlāk nodoti metāllūžņos. Tur tad neviens nekontrolē ne izmešus, ne to, kur un kā tiek noliets akumulatoros esošais šķidrums,” ekoloģiskas un drošas rūpnīcas nepieciešamību Kalnciemā skaidro Juris Harlamovs.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s