14.septembrī – Dziesmu diena

Dziesmu diena šogad notiks ceturtdien, 14. septembrī un tās tēma šoreiz ir tautas dziesmas. Šajā dienā Rīgā un visā Latvijā dažādu valsts līmeņa un privātu iestāžu kori izies ielās un laukumos, lai kopā dziedātu visiem zināmas latviešu tautas dziesmas.
Dziesmu dienas kulminācija paredzēta pulksten 14.00 Doma laukumā, kad J.Vītola mūzikas akadēmijas jauktais koris un jauniešu koris “Balsis” kopā ar tautā atpazīstamiem un populāriem cilvēkiem Latvijas televīzijas un Latvijas radio tiešraidē kopā ar visu tautu dziedās latviešu tautas dziesmas “Rīga dimd”, “Pūt vējiņi”, “Bēdu manu lielu bēdu” un “Krauklīt’s sēž ozolā”.
Dalību Dziesmu dienas norisē jau apstiprinājuši diriģenti Imants Kokars, Māris Sirmais, Romāns Vanags, māksliniece Džemma Skulme, aktrise Olga Dreģe, dzejnieks Jānis Peters, dziedātājs Intars Busulis un citi.
Dziesmu dienas organizētie pasākumi norisināsies arī pie tirdzniecības centra “Origo” Liepājā.
Dziesmu dienas tradīcija tika aizsākta 2005.gadā, lai saglabātu dziedāšanas tradīciju un aktualizētu to mūsdienu sabiedrībā. Pirmo Dziesmu dienu pēc savas iniciatīvas IX Latvijas skolu un jaunatnes dziesmu un deju svētku ietvaros organizēja aģentūra “Bates/Red cell”, piesaistot sabiedrisko attiecību aģentūru “RKT Publicitāte” un reklāmas aģentūru “Ze Guru”.
Šogad organizatora funkcijas pārņēma valsts aģentūra “Tautas mākslas centrs”, savukārt tradīcijas aizsācēji – “Bates/Red cell”, dzejnieks Andris Akmentiņš un sabiedrisko attiecību speciālists Kristians Rozenvalds aktīvi līdzdarbojās ar savu pieredzi un veidojot Dziesmu dienas scenāriju.
Atgādinām, ka pirms gada cilvēki dziedāja ne tikai ielās un laukumos, bet arī birojos, jaunceltnēs, veikalos, golfa laukumā, sabiedriskajā transportā un pat Latvijas radio laika ziņas tika atskaņotas dziesmas veidā.
Dziesmu diena šogad notiek nevis jūlijā, bet septembra vidū, kad skolās jau atsākušās kora nodarbības un arī strādājošajiem atvaļinājumi ir beigušies. Rīkojot pasākumu rudenī ir iespējams paildzināt vasaru un turpināt piesaistīt tūristus, kad to plūsma sāk pierimt.
V/a “Tautas mākslas centrs” speciālisti kora mūzikas jautājumos – Antra Purviņa un Lauris Goss zināja teikt, ka viens no latviešu tautas garīgo vērtību saglabāšanas ceļiem ir dziedāšanas tradīcija, kuras vainagojums mūsdienās ir Dziesmu svētki. Šo unikālo parādību novērtējusi pasaule, svētkus iekļaujot UNESCO veidotajā Cilvēces mutvārdu un nemateriālās kultūras šedevru sarakstā.
“Taču dziedāšanas tradīcija, kuru Dziesmu svētkos pārstāv Latvijas kori, sākas un pirmkārt pastāv tautā. Un tieši šajā pamatlīmenī dziesma dzīvo vispilnīgāk, pildot vairākas funkcijas: tā cilvēkus vieno, palīdz saprasties, izteikt atziņas un emocijas estētiski un ētiski skaistā formā. Te ir runa par visplašāko spektru – no patriotiskām līdz apdziedāšanās dziesmām,” stāsta Antra Purviņa un Lauris Goss
Vairāk informāciju par šīm un citām norisēm var iegūt pie v/a “Tautas mākslas centrs” speciālistiem kora mūzikas jautājumos – Antra Purviņa un Lauris Goss.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s