Jelgavā pirmsvēlēšanu manipulācijas ar basketbolu

Pirmsvēlēšanu cīņās Jelgavas varas partijas nebaidās ieraut arī basketbola klubu “Zemgale”, vienlaicīgi manipulējot ar faktiem un basketbola trenera Vara Krūmiņa teikto. Jelgavas iedzīvotāji jau ir novērtējuši savas pilsētas basketbola kluba sasniegumus, regulāri apmeklējot tā spēlēs, taču tagad basketbola komandas sasniegumus vēlas izmantot arī Jelgavas politiķi.

Apmēram pirms pusgada, kad vēlēšanu tuvošanās sāka izpausties aizvien intensīvāk, cīņu virtulī tika ierauts arī basketbola klubs “Zemgale”. Proti, kopš kluba dibināšanas dienas, par tā prezidentu bija ievēlēts basketbola entuziasts un aktīvs atbalstītājs Dainis Liepiņš. Kādu laiku tas nevienam netraucēja – zināmu atbalstu kluba darbībai deva un perspektīvā solīja arī pašvaldība. Taču pagājušā gada nogalē Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) sludinātā “vienotība” sāka izpausties kā cilvēku, biedrību, organizāciju un visa cita dalīšana savējos – tātad atbalstāmajos un svešajos – tātad nevēlamajos.

Klubam tika izvirzīta prasība – ja vēlaties jelkādu pašvaldības atbalstu, steidzīgi esot jāmaina kluba prezidents Dainis Liepiņš, kurš jau tobrīd neslēpa savas ambīcijas kļūt par Jelgavas mēru. Lai arī Dainis Liepiņš pats bija viens no iniciatoriem basketbola kluba izveidei Jelgavā un aktīvi to atbalstīja, attiecīgi jutās arī kluba prezidenta amata cienīgs, viņš basketbola attīstības vārdā ultimātam piekrita. Ar to visām manipulācijām it kā vajadzēja izbeigties, taču patiesībā viss tikai sākās.

Pašvaldība piespiež klubu palikt bez vadības

Ņemot vērā mūsdienu Jelgavai raksturīgās pilsētas autoritārās vadības metodes, basketbola kluba “Zemgale” prezidenta amatā tika ievēlēts Jelgavas domes priekšsēdētājs Andris Rāviņš, kurš gan prezidenta pienākumus pildīt neuzsāka, jo acīmredzot svarīgāks bija cits uzdevums – panākt, lai prezidenta amats netiktu politiskajam konkurentam Dainim Liepiņam. Tādējādi basketbola klubs “Zemgale” kopš šā gada sākuma ir faktiski bez prezidenta, un tas, protams, apgrūtina kluba darbību. Tas gan netraucē Andra Rāviņa pārstāvētajai ZZS savā priekšvēlēšanu avīzē akcentēt basketbola komandas izveidošanu un tās attīstību kā vienu no pagājušajā pilnvaru termiņā paveiktajiem darbiem.

Solījumu daudz – reālu darbu – nav

Tikmēr lasot pašvaldībai lojālo žurnālistu sacerējumus, kuros atspoguļots it kā paša sacītais, basketbola kluba “Zemgale” galvenais treneris Varis Krūmiņš ir neizpratnē un secina, ka ar viņu vienkārši manipulē. Šeit runa ir par pašvaldības portālā “Jelgavas Vēstnesis” 22. maijā publicēto rakstu Varis Krūmiņš: “Pateicoties pašvaldībai, basketbols Jelgavā ir”. Rakstā sacīts, ka basketbola kluba treneris esot it kā apgalvojis, ka Jelgavas mērs ir ieinteresēts basketbola attīstībā pilsētā un visādi to veicinot. Dienu vēlāk Varis Krūmiņš uzmeklēja žurnālu un portālu “Jelgavnieki.lv”, lai paustu sašutumu sašutumu par šādu manipulāciju ar saviem vārdiem.

“Apstiprinu, ka žurnāliste zvanīja un jautāja manu vērtējumu par basketbola kluba “Zemgale” attiecībām ar Jelgavas domi. Es tik tiešām teicu, ka bez pašvaldības palīdzības nav iespējams izveidot tik labu komandu, lai tā varētu sekmīgi spēlēt augstākajā līgā. Taču mans teksts bija vairāk kā vēlējums, nevis uzslava par līdzšinējo darbību,” stāsta V. Krūmiņš.

Tas gan netraucēja “Jelgavas Vēstnesim” pierakstīt pie trenera teiktā klāt to, ka Varis Krūmiņš “…apliecinot Jelgavas mēra Andra Rāviņa ieinteresētību basketbola attīstībā pilsētā.” Varis Krūmiņš sašutis teic, ka neko tādu žurnālistei nav minējis.

Jelgavas dome melo arī par finansējumu

No publikācijas “Jelgavas Vēstnesī” izriet, ka basketbola kluba “Zemgale” galvenais atbalstītājs ir Jelgavas pašvaldība, taču tas neatbilst patiesībai, jo lielāko daļu komandas budžeta veido sponsoru finansējums.

“Man negribas runāt par finansēm, jo mans uzdevums ir veidot un trenēt komandu, taču, cik zinu, šogad no pašvaldības budžeta nekas nav piešķirts. Komandas budžets sezonai ir vairāk nekā 250 000 lati, no tiem pašvaldība pagājušajā gadā atvēlēja, ja nemaldos, 45 000 latus, taču vēl 10 000 lati ir iestrēguši domes gaiteņos,” zināja teikt V. Krūmiņš.

Viņš piebilda, ka respektētu arī to, ja Jelgavas dome nepiešķir klubam ne santīmu: “Daudzās pilsētās ne sportam, ne arī basketbolam nauda netiek piešķirta, taču tad šī pozīcija ir jāiztur līdz galam, lai nav pārpratumi un intrigas. Nevar taču būt tā, ka neviens no Jelgavas domes cilvēkiem nevīžo sezonas beigās ierasties uz noslēguma svinīgo vakaru, lai pateiktos sportistiem, komandas personālam un sponsoriem, tai pašā laikā savā avīzē rakstot par to, cik daudz atbalsta basketbola tradīciju atdzimšanu pilsētā,” uzskata Varis Krūmiņš.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s