Uz grāmatvežu rēķina var ietaupīt arī pašvaldības

“Šobrīd, kad jaunievēlētās pašvaldības ir tikko uzsākušas savu darbību, turklāt ļoti daudzas pašvaldības ir tikušas reformētas un savu darbību uzsāk faktiski no jauna, ir īstais brīdis optimizēt grāmatvedību, tādējādi gan samazinot izmaksas, gan arī padarot to daudz efektīvāku,” uzskata “Baltijas Konsultantu nama” valdes loceklis Māris Ginters.

Māris Ginters pauž nožēlu, ka neskatoties uz vairākkārtējiem profesionāļu aicinājumiem, valsts pārvaldes organizācijas ļoti nelabprāt ievērtē iespēju uzticēt savu grāmatvedību ārpakalpojumu sniedzējiem, taču tādējādi valsts budžetā varētu ietaupīt pat vairākus tūkstošus mēnesī katrā organizācijā.

Grāmatvedība pašvaldībās neesot nekas specifiskāks par citām nozarēm un darbības jomām, ar kurām ikdienā nākas saskarties grāmatvedības ārpakalpojumu sniedzējiem. “Nekas tik specifisks tur nav. Un ja jau to līdz šim bija spējīgas veikt esošās grāmatvedes, tad kāpēc lai to nevarētu veikt grāmatvedības ārpakalpojumu firmās nodarbinātie speciālisti?” retoriski jautā Māris Ginters.

“Esam aptaujājuši vairākas jaunās pašvaldības, un daudzās no tām acīmredzamas neskaidrības par to, kā organizēt grāmatvedību turpmāk, jo kopā ir apvienoti vairāki pagasti, tai skaitā arī to pakļautās iestādes, turklāt katram no tiem ir sava grāmatvedības programma, kā arī personāls,” zināja teikt Māris Ginters.

“Esam apzinājuši arī pozitīvus piemērus, kad pašvaldības ir izveidojušas vienotus grāmatvedības centrus, kas darbojas līdzīgi kā grāmatvedības uzņēmumi, vienlaicīgi sniedzot pakalpojumu gan pašvaldībai, gan arī tās pakļautajiem uzņēmumiem,” stāsta Māris Ginters, piebilstot, ka šādos gadījumus grāmatvedības ārpakalpojumu firmas var piedāvāt savus eksperta un konsultanta pakalpojumus, taču iespējams, ka arī šādos gadījumus finansiāli izdevīgāk būtu šo pakalpojumu uzticēt grāmatvedības uzņēmumiem.

Māris Ginters arī atgādina, ka vairāki Latvijas uzņēmumi, kas sniedz grāmatvedības pakalpojumus, ir izveidojuši savu profesionālo asociāciju, lai tādējādi apvienotu spēkus grāmatvedības ārpakalpojumu popularizēšanā. “Asociācijas uzdevums ir kopīgiem spēkiem popularizēt grāmatvedību kā iespējamo ārpakalpojumu, kā arī nodrošināt augstu kvalitāti grāmatvedības ārpakalpojumiem. Šobrīd daudzi organizāciju vadītāji baidās grāmatvedību uzticēt kādai citai organizācijai, bieži neapzinoties, ka tas var būt ne tikai lētāk, bet arī drošāk,” uzskata Māris Ginters, piebilstot, ka šis ir īpaši piemērots laiks, lai aktīvāk popularizētu grāmatvedības ārpakalpojumus ne tikai uzņēmējiem, bet arī valsts organizācijām.

Māris Ginters norāda, ka maldīgs ir arī priekšstats par to, ka grāmatvedības ārpakalpojumu sniedzēji varētu būt mazāk atbildīgi par valsts organizācijā strādājošajiem grāmatvežiem. “Man gan liekas, ka organizācijai atbildība ir daudz lielāka. Privātpersona riskē tikai ar savu darba vietu, taču organizācija riskē ar visu tās biznesu. Tie ir nesamērojami lielumi. Turklāt, Latvijas lielākie grāmatvedības ārpakalpojumu sniedzēji ir apdrošinājuši savu darbību. Piemēram, “Baltijas Konsultantu nama” klienti var būt droši, jo ir apdrošināti par simts tūkstošiem latu,” tā Māris Ginters.

Ietaupījums grāmatvedības ārpakalpojumu sniegšanā rodas optimizētas darba stundu resursu plānošanas dēļ. “Valsts organizācijā ierasti ir vairāki grāmatveži, taču bieži viņiem ir pienākumiem neatbilstoši augsta kvalifikācija un attiecīgi arī pienākumiem neatbilstoša alga. Tad rodas situācija, ka augstas klases grāmatvedis vienlaicīgi ir spiests būt arī interneta bankas maksājumu veicējs, ikdienas atskaišu veidotājs, čekiņu līmētājs u.c. Grāmatvedības ārpakalpojumu firmās savukārt ir tā, ka tehniskos grāmatvedības darbus veic mazāk atalgoti darbinieki, taču augstāk atalgotie šo procesu uzrauga un pieslēdzas tikai tad, kad tas nepieciešams,” skaidro Māris Ginters.

“Baltijas Konsultantu nams” ir viens no lielākajiem uzņēmumiem Latvijā, kas specializējies grāmatvedības ārpakalpojumu sniegšanā. Uzņēmums šajā nozarē strādā jau 10 gadus un 2009.gadā apkalpo vairāk nekā 160 Latvijas uzņēmumus.

Plašāka informācija:

Māris Ginters, “Baltijas Konsultantu nams”

Mob. +371 29252369; Tel.: +371 67397558;

maris.ginters@bkn.lv; http://www.bkn.lv

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s