Uztura speciālistu ieteikumi gavēnim

Trešdien 9.martā sākas gavēņa laiks – 40 dienu gara miesas un gara sagatavošana Lieldienām. “Daudziem gavēnis asociējas ar badošanos, attiekšanos no ierastajiem ēdieniem, sevis spīdzināšanu. Bet, izpētot gavēņa uztura aspektus, atklājas, ka šis ir pats piemērotākais laiks tam, lai savestu kārtībā savus ēšanas paradumus un sniegtu organismam pelnītu atpūtu no uztura pārmērībām,” uzskata Sabiedrības Veselības Institūta uztura speciāliste Ksenija Andrijanova.

Kā jau jebkuram uztura plānam, arī gavēnim vajag pareizo pieeju. Ir jāizvēlas, kā gavēni ieturēt. Katra konfesija piedāvā savus variantus un ieteikumus. Izsenis gavēnis paredz atteikšanos no gaļas, mūsdienās to papildina arī attiekšanās no saldumiem, baudvielām, arī no kafijas, alkohola un smēķēšanas. “Jēga slēpjas nevis tajā produktā, no kā tu atsakies, bet pašā atturēšanas faktā,” uzskata Ksenija Andrijanova.

“Tagad par to ir jau novēloti runāt, taču ir nepieciešams veikt sagatavošanas pasākumus pirms gavēšanas, piemēram saldumu un gaļas daudzumu ēdienkartē samazinot vismaz 2 nedēļas iepriekš,” stāsta Ksenija Andrijanova.

Ksenija Andrijanova atgādina, ka arī Baznīca neiebilst, ka gavēni neievēro slimnieki un ceļotāji. “Ir jāizanalizē, vai esošais veselības stāvoklis ļauj gavēni ieturēt. Cilvēki ar anēmiju nedrīkst attiekties no gaļas, jo tas var novest pie vēl lielākiem veselības traucējumiem. Arī grūtniecēm tas nav ieteicams, īpaši ņemot vērā to, cik izplātīts ir B 12 vitamīna trūkums grūtniecēm Eiropā. Arī cilvēki ar smagām saslimšanām, piemēram, vēzi, nedrīkst ierobežot uztura daudzumu. Maltīšu skaitu un porciju lielumu samazināšanu nevar atļauties profesionāli sportisti,” uzsver Sabiedrības Veselības Institūta uztura speciāliste.

“Ir daudz jautājumu par atteikšanās no gaļas. Vai tas tiešām ir veselīgi? Ko tas man dos? Nenoliedzami, gaļa satur B grupas vitamīnus un neaizstājamās aminoskābes, kas ir nepieciešami organismam. Bet 40 dienu laikā to trūkums izveidoties nevar. Turklāt, neēdot gaļu, cilvēks palielina dārzeņu un putraimu īpatsvaru ēdienkartē – organismā nāk papildus vitamīni un šķiedrvielas. Iegaumējiet – atturoties no gaļas, ēdienkartē obligāti jāpalielina pākšaugu un sojas daudzumu,” precizē Ksenija Andrijanova.

Ksenija Andrijanova zina stāstīt, ka atteikšanos no kādām produktu grupām cilvēks bieži uztver kā „zaļo gaismu” tiem produktiem, kas ir atļauti un patērē tos milzīgajos daudzumos. Tā nedrīkst darīt. Atļauto produktu patēriņam jābūt samērojam un, taisot ēdienus, jāievēro veselīga uztura pamatprincipus. Eļļā cepti kartupeļi, dārzeņu salāti ar majonēzi – gavēnim jau der, bet veselībai – nekādā gadījumā.

Attiekšanās no saldumiem esot visgrūtākais. Toties arī te ir lielisks risinājums – lai apmierināti tieksmi pēc saldā, jāizvēlas saldi augļi – vīnogas, apelsīnus. Lieliski der arī žāvēti augļi – dateles, rozīnes, aprikozes.
Dažas gavēņa dienas paredz tikai vienu maltīti dienā. Šādu uztura režīmu uzturzinātne neiesaka un neatbalsta – tas rada nevajadzīgās problēmas vielmaiņai un var novest pie liekā svara. Ēdienreizēm jābūt regulārām.

Ksenija Andrijanova aicina iegaumēt arī to, ka gavēņa beigas nenozīmē, ka uzreiz drīkst mesties virsū aizliegtajiem produktiem, lai arī cik ļoti mēs pēc viņiem neilgotos. Tapāt kā sagatavošanas posmā tos ēdienkartē vajadzētu ievest pakāpeniski. Gandarījums no gavēšanas nav konfekšu kārbas iztukšošana vai kotlešu pannas apēšana. Pārmērības pēc atturēšanās noved pie liekā svara.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s