Majonēzi Lieldienās ne vairāk kā divas karotes

Lieldienās majonēzes pārdošanas apjoms palielinoties pat trīskārtīgi – olas ar sāli un majonēzi ir pašsaprotama svētku sastāvdaļa. Sabiedrības Veselības Institūta uztura speciāliste Ksenija Andrijanova brīdina, ka Lieldienu laikā ir paaugstināta iespējamība tikt pie liekā svara, jo majonēze ir produkts ar augstu uzturvērtību – 100 grami var saturēt līdz pat 600 kilokalorijām.

Atkarībā no tauku daudzuma, tiek izdalītas majonēzes ar augstu tauku saturu (55% un vairāk), vidēji augstu tauku saturu (40 – 55 %) un zemu tauku saturu (līdz 40%). Ksenija Andrijanova ir pārliecināta, ka tā patērētāju grupa, kas seko līdzi svara izmaiņām, izvēlas majonēzi ar zemu tauku saturu. Daudzi gan izvēloties vislētāko preci, uzskatot, ka visas majonēzes „jau tapāt izlej no vienas mucas”, taču tā, protams, nav.
Svaigi pagatavota majonēze glabājas tikai dažas dienas, jo tās sastāvā ietilpst ātri bojājošie produkti, īpaši olas. Savukārt veikalā nopērkamās majonēzes derīguma termiņš ir no viena līdz pat septiņiem mēnešiem. Tas nozīmē, ka ražotājs pievieno tam konservantus. Taču tas vēl nav viss – lai piešķirtu majonēzei labu konsistenci, patīkamu garšu un pievilcīgu nokrāsu, tajā atrodamas citas pārtikas piedevas jeb E vielas – skābuma regulētājus, stabilizētājus, krāsvielas, antioksidantus.
“Oriģinālā majonēzes receptē ietilpst olīveļļa, olas dzeltenums, etiķis vai citrona sula, cukurs, sāls, sinepes vai citas garšvielas. Taču rūpnieciskajos mērogos īstu olu vietā tiek izmantots olu pulveris, vai, sliktākajā gadījumā – sojas lecitīns. Piena vietā – piena pulveris. Sinepju vietā – sinepju pulveris. Šie pulveri ir dabīgi, bet tiem nav svaigo produktu bioloģiskās vērtības. Ir vērts pievērst uzmanību arī sāls daudzumam – kā zināms, produkti ar augstu sāls saturu nav ieteicami ikdienas patēriņam,” zina stāstīt Ksenija Andrijanova.
“Majonēze ar zemu tauku saturu arī nav risinājums veselīgajai ēdienkartei. Nevar vienkārši „izņemt” taukus no produkta, atstājot tam tādu pašu garšu un konsistenci, tāpēc tā saucamajās „Light” majonēzēs bieži vien ir paaugstināts ogļhidrātu un E vielu daudzums,” norāda Ksenija Andrijanova.
Ksenija Andrijanova aicina uzmanīgi lasīt sastāvu un izvēlēties augstas kvalitātītes majonēzi, kurā ir pēc iespējas mazāk E vielu un pēc iespējas vairāk dabīgo sastāvdaļu. 
Foto no http://garsukaruselis.blogspot.com/

Ksenija Andrijanova aicina pamēģināt majonēzi pagatavot pašu spēkiem. Tas neesot grūti. “Viena ola, tai pieberam ½ tējkarotes sāls, tējkaroti cukura, divas tējkarotes 9% etiķa vai trīs tējkarotes svaigi spiesta citrona sulas, mazliet sinepes. Tas viss ir jāsablenderē, procesā lejot klāt olīveļļu, līdz majonēze iegūst vēlamo konsistenci. Klāt var pielikt ķiploku daiviņas, maltos piparus un zaļumus,” uzskaita Ksenija Andrijanova, atgādinot, ka pašgatavotās majonēzes uzglabāšanas laiks ir vien dažas dienas.

“Un, protams, majonēzes patēriņam ir jābūt mērenam, lai pēcsvētku sajūtu nebojā lieki kilogrami. Ne vairāk kā divas lielās karotes dienā!” aicina Sabiedrības Veselības Institūta uztura speciāliste Ksenija Andrijanova.
Sabiedrības Veselības Institūts piedāvā ikvienam aprēķināt, cik daudz fizisko aktivitāšu ir jāveic, lai organisms sadedzinātu Lieldienu laikā kopā ar majonēzi uzņemtas 600 kalorijas. To var izdarīt speciāli izveidotajā “eDietologa kalkulatoru” web lapā http://calc.tobebest.com

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s