Ēšanas paradumus palīdzēs mainīt ar datorprogrammu

“Pamatojoties uz pētījumu, kura laikā tika apkopota vairāk nekā 6000 cilvēku pieredze svara samazināšanas jautājumos esam radījuši jaunu svara samazināšanas metodi. Ar šīs metodes palīdzību cilvēks spēj mainīt savus iepriekšējos ēšanas paradumus uz tādiem, kuri veicina liekā svara samazināšanu,” 19. decembra rītā intervijā LTV raidījumam “Labrīt, Latvija!” teica Sabiedrības Veselības Institūta vadītājs Vilnis Baltiņš. 
“Pētījumi ir pierādījuši, ka vidējais zināšanu līmenis par liekā svara jautājumiem valstī ir ļoti labs. Pētījumi ir pierādījuši arī to, ka mēs nespējam vai nemākam pienācīgi izmantot savas zināšanas. Mēs izmēģinam vienu ieteikumu, bet rezultātu nav. Izmēģinam citu un atkal nekā. Pēc kāda laika mums liekas, ka zināšanas tomēr nav pietiekamas un ir nepieciešams atrast kādu jaunu, vēl neizmantotu iespēju. 

Patiesībā svarīgais jautājums ir nevis kādus tieši ieteikumus izmantot, lai sasniegtu vēlamo rezultātu, bet kādā veidā piespiest sevi ievērot šos ieteikumus ikdienā? 

Pamatojoties uz šiem un citiem faktiem esam radījuši jaunu svara samazināšanas metodi, kura paīdz cilvēkam ikdienā ievērot veselīgas ēšanas nosacījumus,” par programmas tapšanu informē Vilnis Baltiņš. 

“Pirms programmas lietošanas cilvēks lēmumus par sava ēšanas režīma maiņu parasti pieņem pēc kārtējās pārēšanās ātrās ēdināšanas restorānā, viesībās vai citur. “Nākošreiz ņemšu tikai vienu ēdienu; nākošreiz papildporciju neņemšu; nākošreiz šo gan nepirkšu; tā pārēšanās vienreiz ir jāizbeidz.” utt.”, stāsta Vilnis Baltiņš, piebilstot, ka šādiem un līdzīgiem lēmumiem nav praktiski nekādas ietekmes uz svara samazināšanu, jo līdz nākošajai ēdienreizei tie tiek aizmirsti un nekādīgi neietekmē svara samazināšanu. 

“Pēc programmas pabeigšanas iepriekš minētos lēmumus cilvēks ir spējīgs pieņemt pirms, nevis pēc ēdienreizēm. Viņš izvēlas mazākas porcijas, nepērk nevajadzīgus našķus un nekad nepārēdas,” norādīja Vilnis Baltiņš, papildinot savu domu ar to, ka pareizu lēmumu pieņemšana pirms maltītes nevis pēc tās, spēj mainīt dzīvi. 

“Pašos pamatos programmas darbība ir ļoti vienkārša un vienlaicīgi arī ļoti iedarbīga. Jums ir jāreģistrē dienas laikā patērētie produkti un dzērieni. Pēc tam ir jāatbild uz dažiem īpaši sagatavotiem jautājumiem par katru no produktiem. Sākotnēji pilnīgi visu uzskaitīt pat nav nepieciešams. Pietiek ar to, ka šai nodarbei pievēršas reizi dienā un atvēlat tai 5 – 10 minūtes. Vēlams to darīt vakarā,” programmas darbību skaidroja Vilnis Baltiņš.

Atbildot uz iebildumu, ka visu apēsto nav iespējams uzskaitīt, Vilnis Baltiņš norādīja, ka tā ir pirmā haotiska ēšanas režīma pazīme, kuru pārtraukt ir iespējams uzsākot produktu uzskaiti. Bez tam, parasti tā saka tikai tie cilvēki, kuri šādu metodi nav pat pamēģinājuši. 

“Regulāra produktu reģistrācija maina ne tikai lietotāja domāšanu, bet arī rīcību. Tam ir pavisam vienkāršs izskaidrojums. Ar laiku lietotājs neapzināti, pirms katra ēdiena izvēles vai iegādes, sāk izvērtēt konkrētā produkta derīgumu pēc dažādiem parametriem. Šāds izvērtēšanas process lietotāju beigās noved pie pareizas rīcības. Šo procesu sauc par attieksmes maiņu,” nobeigumā teica Vilnis Baltiņš, piebilstot, ka pilns metodes apraksts un instrukcija ir publicēta interneta vietnē www.dieta.lv , kur tā visiem lietotājiem peejama bez maksas. 

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s