Turpinot diskusijas par Raiņa politisko ideju šībrīža aktualitāti, pirmdien 30.janvārī plkst 16:00 Eiropas Savienības mājā (Rīgā, Aspazijas bulvārī 28) notiks apaļā galda saruna par Raiņa “latviešiem” un “latvijiešiem”. Ar priekšlasījumu uzstāsies pazīstamā Raiņa biogrāfijas pētniece Gundega Grīnuma.Uz diskusiju tiek esošie un bijušie politiķi, politologi, žurnālisti, komentētāji, eksperti, pētnieki un sabiedriskie darbinieki.
Gundega Grīnuma uzskata, ka „pretrunīgais ģēnijs” Rainis bija augsta, filozofiska ranga politiķis. “Politiķis dzejā un dzejnieks politikā. Vēstures filozofs. Erudīts liela atvēziena domātājs. Startēģis. Vizionārs. Sapņotājs. „Ķerts uz nākotni”, proti, tālas, pat ļoti tālas cilvēces nākotnes prognozētājs. Ideālists. Patriots. Ētisks maksimālists. Demokrāts. Humānists ar izkāpinātu taisnīguma izjūtu, kurš jutās kā „pasauls daļa, atbildīgs par visu” un rezonēja katra „pazemotā un apvainotā” – atsevišķa indivīda, sociālas grupas, šķiras, zemes vai tautas sāpei. Sava ceļa gājējs kā nacionālajā literatūrā, tā arī neatkarīgās Latvijas politikā. Latviešu nācijas garīgās atdzimšanas un nacionālās vienotības simbols. Latvijas Republikas „garīgais prezidents”.
Gundega Grīnuma atgādina, ka
Arveds Švābe reiz minējis, ka Rainis vēl dzīvs būdams – „nemirstīgs un ireāls cilvēks – vesela laikmeta simbols”.Šī būs jau otrā diskusija par Raiņa atgriešanu Latvijas šībrīža politikā. Pirmā šāda diskusija notika 2011.gada nogalē, 28.decembrī Raiņa un Aspazijas mājā. To organizēja sabiedrisko attiecību speciālists un politikas komentētājs Kristians Rozenvalds kopā ar Raiņa un Aspazijas fondu.
“Pirmajā diskusijā nonācām pie atziņas, ka diskutēt par Raini ir aktuāli. Pat ja ne visi tam ir gatavi, taču šis ir īstais laiks, kad to sākt darīt. Tāpēc arī šo diskusiju ciklu turpinām un šogad esam ieplānojuši rīkot vairākas šādas diskusijas, īpaši cerot uz mediju un sabiedrības atsaucību,” stāsta Raiņa un Aspazijas fonda valdes priekšsēdētājs Jānis Matulis.