Aicina jau šī brīža salā izplānot mājas remontdarbus vasarā

Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) Lauku inženieru fakultātes (LIF) būvmehānikas speciālists Jānis Graudulis aicina jau šobrīd stingri apņemties izplānot vasarā remontdarbus mājās, lai tādējādi izvairītos no iespējamās sienu vai grīdu laušanas, ko daudziem nāksies darīt jau drīzumā, jo citādi nebūs iespējams piekļūt aizsalušām caurulēm.

“Vasarā, kad it kā ir visas iespējas rūpīgi sagatavoties bargai ziemai, daudzi vieglprātīgi paļaujas, ka gan jau nākamās ziemas vairs nebūs tik aukstas. Tāpēc aicinu stingri apņemties jau tagad, lai pēcāk sevi atkal neizdotos atrunāt. Pēdējo gadu pieredze taču rāda, ka pretēji runām par globālo sasilšanu, Latvijas ziemas mēdz būt arvien skarbākas,” stāsta Jānis Graudulis. 


Jānis Graudulis atgādina, ka līdz ar aukstumu bieži vien ir arī stipri vēji, kad šie, jau tā grūti paciešamie laika apstākļi apgrūtina arī elektrības padevi. Arī šogad daudzas mājsaimniecības sala laikā bija palikušas bez elektrības. Tāpēc Jānis Graudulis aicina īpašu uzmanību potenciālo uzlabojumu jomā pievērst alternatīviem elektroenerģijas avotiem, jo bez elektrības pašreiz nestrādā vairs nekas: arī modernie malkas, granulu un gāzes apkures katli bez elektroenerģijas funkcionēt nespēj. 

“Viena no apkures sistēmas vārīgākajām vietām ir no elektrības padeves atkarīgais caurteces sūknis, taču tam nepieciešama elektrība vien 40 vati, tāpēc šāda sūkņa darbināšanai nebūt nav nepieciešams dārgais degvielas ģenerators, bet vairāku stundu darbībai pietiek arī ar visparastāko datora nepārtrauktās barošanas bloku (UPS) vai automašīnas „piepīpētājam” vai akumulatoram pievienotu strāvas pārveidotājs, kāds šobrīd ir jau daudz autovadītāju īpašumā. Pārsvarā gadījumu jau bez elektrības ir jāizdzīvo nevis vairākas dienas, bet vien pāris stundas,” stāsta Jānis Graudulis. 

Tāpat apkures sistēmā pastāv iespēja ūdeni aizstāt ar antifrīzu – glikola šķīdumu –, kas sasalst pie zemākām temperatūrām. 21% glikola šķīdums sasals pie -7 grādiem, bet 36% glikols: pie -18. „Šādu pieeju gan dārdzības dēļ biežāk praktizē industriālie uzņēmumi rūpnīcās,” komentē Jānis Graudulis, taču tā ir piemērota arī mājas lietotājiem, turklāt ieguldījums atpelnīsies mazinot satraukumu par cauruļu aizsalšanu. 

“Iepriekš remontējot ēkas, daudzi ir neprātīgi nojaukuši kamīnus vai krāsnis. Aicinu to visu atjaunot! Mājā ir jābūt alternatīvam siltuma avotam apkures problēmu gadījumā, turklāt vēlams, lai šie alternatīvie risinājumi būtu no elektrības padeves un citiem resursiem neatkarīgi, vislabākie risinājumi ir krāsns, kamīns, kamīnkurtuve,” iesaka Jānis Graudulis. 

“Diemžēl, nereti nākas saskarties ar tādiem gadījumiem, kad alternatīvo siltuma avotu trūkuma dēļ māja un tajā esošās caurules aizsalst tā, ka to atkal izmantot dzīvošanai tikai pavasarī,” zina teikt Jānis Graudulis.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s