Lobēs augstāku pievienoto vērtību kokapstrādē

Lai veicinātu izpratni par nepieciešamību valstiski vēl vairāk stimulēt augstāku pievienoto vērtību kokapstrādē, vairāki Latvijā zināmi līmētās koksnes ražotāji plāno veidot biedrību savu interešu aizstāvēšanai un lobēšanai. Par šādas biedrības dibināšanu jau vienojušies tādi uzņēmumi kā SIA “Flora”, SIA “Kontekss”, SIA “Pallant”, taču biedrības darbībā tiek aicināti līdzdarboties arī pārējie Latvijas līmētās koksnes ražotāji un citi augstas pievienotās vērtības koksnes produktu ražotāji Latvijā. 
“Lai gan politiķu un izpildvaras līmenī tik daudz tiek runāts par nepieciešamību veicināt ražošanu ar augstāku pievienoto vērtību, taču reālie darbi ar šiem lozungiem nesakrīt. Būtībā šī brīža situācija veicina to, ka Latvijas koki tiek eksportēti ar viszemāko pievienoto vērtību, tās pievienošanu brīvprātīgi atdodot zviedriem un citiem, kuri no Latvijas kokus importē,” stāsta viens no biedrības dibināšanas iniciatoriem, SIA “Flora” direktors Juris Bušs.

“Loģiski taču būtu, ka Latvijas koku resurss primāri nonāktu tiem Latvijas uzņēmumiem, kuri spēj no šī Latvijas bagātības iegūt vislielāko pievienoto vērtību, bet šobrīd ir ačgārni, jo vislabvēlīgākie apstākļi ir tiem, kas šo resursu izpārdod ārvalstu pārstrādātājiem, kamēr Latvijas pārstrādātāji spiesti iztikt no tā, kas paliek pāri,” uztraucas Juris Bušs. 
“Nav jau tā, ka kāds apzināti veicina to, lai Latvijas ražotājiem būtu neērti iepirkt izejmateriālus, lai mums tie būtu dārgāki, taču rezultāts ir tāds, kas mūs neapmierina,” skaidro Juris Bušs. 
Par savām problēmām uzņēmēji ne reizi vien ir runājuši ar valsts amatpersonām, tai skaitā tām, kas pārrauga valsts mežu resursus. Viņi zinot gan problēmas, gan arī izprot tās, taču nekas nemainās. “Izskatās, ka no valsts ekonomisko radītāju viedokļa ir labi, kā ir, jo koks tiek eksportēts, un eksporta rādītāji ir labi, tie aug. Uz papīra viss taču izklausās tik pareizi un pat cerīgi,” retoriski komentē Juris Bušs. 
“Šī brīža situācija, manuprāt, ir strupceļš. Es uztraucos ne tikai par savu uzņēmumu un nozari, bet arī par Latvijas ekonomiku. Šobrīd netiek veicināts, lai te būtu daudz uzņēmumu, kas no Latvijas kokiem saražotu produkciju ar augstu pievienotu vērtību un eksportētu to. Tā vietā eksportēts uz ārvalstīm tiek Latvijas koks, bet no Latvijas tam līdzi dodas darbaspēks, lai turienes uzņēmumos ražotu mēbeles, logus, un durvis,” stāsta Juris Bušs. 
“Šobrīd jau darbojas vairākas nozari pārstāvošas biedrības, kuras apvienojušās arī Latvijas kokrūpniecības federācijā. “Veidojot jauno biedrību, mēs neplānojam konfrontēties ar esošajām biedrībām, bet tai pat laikā mums ir savas specifiskās intereses, kuras līdz šim neviens tā arī nav pārstāvējis,” precizē Juris Bušs. 
“Mūsu pieredze liecina, ka uzņēmums no it kā tik mazās Latvijas var būt ļoti konkurētspējīgs gan Eiropas, gan arī Krievijas tirgū. Tur jau atpazīst Latvijas līmēto koksnes produkciju kā ļoti kvalitatīvu un par saprātīgu cenu,” uzskata Juris Bušs, kā piemēru minot arī paša vadīto Jelgavas uzņēmumu “Flora”. Šobrīd puse no “Flora” saražotās produkcijas tiek eksportēta uz Krieviju, kur līdz ar Vācijas, Itālijas un Austrijas ražotājiem ir ieguvusi spēcīgas pozīcijas ekskluzīvajā segmentā. Uzņēmuma produkcija tiek eksportēta arī uz Lielbritāniju, Franciju, Spāniju, Zviedriju, Ungāriju, Čehiju, Vāciju, Norvēģiju, Īslandi, Šveici, kā arī Lietuvu un Igauniju.
Juris Bušs vada SIA “Flora” kopš 2009.gada, bet senāk to vadīja viņa tēvs Māris Bušs, kurš šo ģimenes uzņemumu izveidoja 1991.gadā. No mazas galdniecības tā gadu laikā izaugusi par Eiropas līmeņa ražotni, kas piedāvā visa veida logus (koka, alumīnija, PVC), fasāžu sistēmas, jumta logus, futerlogus, mansarda stiklojumu, durvis un izpilda Eiropas vadošo jumta logu ražotāju pasūtījumus sarežģītu detaļu izgatavošanā. Uzņēmumā strādā vairāk nekā 150 darbinieku. Uzņēmuma ražotne un birojs atrodas Jelgavā, pārstāvniecība arī Maskavā.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s