A.Cimdars salīdzina Krimas referendumu ar 1940.gadu Latvijā

Centrālās vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs Arnis Cimdars saskata līdzības Krimā notikušajam referendumam ar to, kas Latvijā notika 1940.gadā. Intervijā “BOOM FM” iknedēļas raidījumā “Vīzija” Arnis Cimdars arī pavēstīja, ka tehniski sarīkot referendumu pāris nedēļu laikā ir iespējams.
“Mēs Krimā notiekošo mēdzam salīdzināt arī savu pieredzi. Mēs atceramies gan 1940.gadu, gan 1990.gadu. Kā vienā, tā otrā gadījumā, runa bija par teritoriālo, par valstiskumu. It kā tiešas līdzības nav, tomēr 1940.gadam ir zināma līdzība ar to, kas tagad noticis Krimā,” uzskata Arnis Cimdars.
“Man ir grūti iedomāties, kā var noorganizēt referedumu, ja valstī tobrīd atrodas citas valsts karaspēks. Šis referendums ir tik ļoti īpatnējs un specifisks ar visu to fonu un politiku visapkārt. Tie notikumi tur notika pārāk strauji,” stāsta Arnis Cimdars, piebilstot, ka viņš šos procesus komentē vien kā speciālists vēlēšanu administrēšanas, nevis politikas un starptautisko tiesību jomās. 
“Arī Latvijā mums būtu kapacitāte, lai sarīkotu referendumu pāris nedēļu laikā. Jo 90% vai 95% no tā apjoma var izdarīt ļoti ātri, bet jautājums ir par niansēm, kas vēlēšanu sakarā ir ļoti svarīgas. Īsā laikā ir grūti nodrošināt galveno principu, ka vienam vēlētājam ir viena balss, ka nebalso arī tie, kuriem šādas tiesības nav,” norāda Arnis Cimdars.
“Īsā laikā ir grūti sasniegt elektorātu, lai apzinātu, kam ir tiesības referendumā piedalīties. Kā varējām vērot ziņās, Krimā ar šādiem sarakstiem bija problēmas, kā arī esot balsojuši Krievijas pilsoņi,” precizē Arnis Cimdars.
“Ja ir skaidrs jautājums, un arī finansējums, tad arī Latvijā mēs varētu pāris nedēļu laikā noorganizēt referendumus. Tīri tehniski tas ir iespējams, Protams, būtu risks, ka vēlēšanu komisijās tomēr atrastos cilvēki, kurus nepaspējam apmācīt, kuri nav pienācīgi pārbaudīti,” par Latvijas CVK kapacitāti stāsta Arnis Cimdars.
“Pie mums šādus referendumus sarīkot būtu vēl vieglāk nekā citās valstīs, ņemot vērā mūsu vēlētāju reģistrēšanas kārtību ar pases spiedoga sistēmu,” piebilst Arnis Cimdars.
Arnis Cimdars uzskata, ka Latvijā ir ļoti liela referendumu rīkošanas pieredze, lielākā nekā daudzām citām valstīm. 1998.gadā par grozījumiem Pilsonības likumā, 1999.gadā par pensijām, 2003.gadā par dalību Eiropas Savienībā. 2007.gadā par drošības likumiem, 2008.gadā par pensijām, 2011.gadā par Saeimas atlaišanu, 2012.gadā par valsts vadodu.
“BOOM FM” iknedēļas raidījumu “Vīzija” vada sabiedrisko attiecību speciālists un politikas komentētājs Kristians Rozenvalds. “Tās ir sarunas ar manis uzaicinātajiem viesiem par vīziju. Tā var būt vīzija Latvijai, kādam reģionam, vai arī kādai konkrētai nozarei. Tās ir sarunas par rītdienu un nekādā gadījumā ne par to, kā bijis, un kas vainīgs,” iecerēto izklāsta Kristians Rozenvalds. Raidījumu tiešraidē var klausīties interneta radio portālā Boomfm.lv katru otrdienu no 10:00 līdz 10:30, bet raidījuma ieraksts skatāms “Re:TV” otrdienas vakaros no 18:00 līdz 18:30, kā arī atkārtojums trešdienās no 10:30 līdz 11:00.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s