Akumulatoru pārstrādes rūpnīcas investori turpinās pārliecināt Kalnciema iedzīvotājus

SIA “East – West Finances”, kuras ieceri izveidot Kalnciema pagastā nolietotu svina akumulatoru pārstrādes rūpnīcu 28.janvārī akceptēja Jelgavas novada dome, arī turpmāk plāno aktīvi pārliecināt Kalnciema iedzīvotājus par ražotnes nekaitīgumu un uzņēmuma apņēmību ievērot visas ES un Latvijas Republikas vides pārraugu noteiktās prasības.
 
SIA “East – West Finances”, kuras ieceri izveidot Kalnciema pagastā nolietotu svina akumulatoru pārstrādes rūpnīcu 28.janvārī akceptēja Jelgavas novada dome, arī turpmāk plāno aktīvi pārliecināt Kalnciema iedzīvotājus par ražotnes nekaitīgumu un uzņēmuma apņēmību ievērot visas ES un Latvijas Republikas vides pārraugu noteiktās prasības.
“No formālā viedokļa, šobrīd, kad Jelgavas novada dome ir beidzot akceptējusi nolietotu svina akumulatoru pārstrādes rūpnīcas darbību Kalnciemā, mēs varētu koncentrēt savu uzmanību tikai rūpnīcas darba uzsākšanai, kura jau tā ir pārāk ieilgusi. Taču, nē! Mēs saprotam, ka ir ļoti grūti darboties apstākļos, kad tik daudz iedzīvotāji ir bažīgi,” informē SIA “East – West Finances” valdes priekšsēdētājs Jurijs Harlamovs, kurš atbildīgs par jaunās rūpnīcas projektu.
“Kampaņa pret mums bija nežēlīga, ar apzinātu apmelošanu, ar apzinātu cilvēku kacināšanu. Cilvēkus mērķtiecīgi biedēja ar svinu, kas nu būšot iedzīvotāju plaušās un dārzeņos, kā arī informāciju, ka Lielupē tiks nolieta skābe, ar apgalvojumiem, ka vairāk slimos, īpašumiem kritīsies vērtība u.tt. Mūsu jautājumu izmantoja, lai risinātu savus vietējos politiskos jautājumus,” atceras Jurijs Harlamovs.
“Tas emocionālais un saspringtais periods ir beidzies – Vides pārraudzības valsts birojs ir devis savu pozitīvo atzinumu par ietekmes uz vidi novērtējumu, un arī Jelgavas novada dome ir oficiāli akceptējusi rūpnīcas darba uzsākšanai. Tagad mēs varam daudz konstruktīvākā gaisotnē runāt un diskutēt. Nevis par to, vai rūpnīca būs, bet par to, kā to organizēt,” uzskata Jurijs Harlamovs.
“Aizvadītajā gadā mums Kalnciemā bija daudz individuālas tikšanās, un tās parasti beidzās ar izpratni par to, ka rūpnīca nav kaitīgāka par jebkuru iestādījumu, kas Kalnciemā šobrīd jau darbojas. Kāds vēl svins cilvēku plaušās? Mums taču svins ir prece, mūsu mērķis ir to 100% atgūt. Tam taču arī domāti tie daudzi filtri, kas izmaksā vairāk nekā rūpnīcas ražošanas iekārtas,” skaidro Jurijs Harlamovs.
“Taču ikreiz, kad mēs sarīkojām plašāku sapulci, vietējās politikas iespaidā sākās izbļaustīšanās, lamāšanās, apvainošanas. Tāpēc arī mēs savulaik nolēmām šādas lielās sapulces vairs nerīkot. Tā vietā mēs organizējām tikšanās kolektīvos, organizējām iedzīvotāju braucienus uz līdzīgām rūpnīcām Polijā, veidojām savu ziņu lapu, kā arī daudz sarakstījāmies ar iedzīvotājiem elektroniski,” stāta Jurijs Harlamovs.
Mēs arī turpmāk esam apņēmušies informēt Kalnciema iedzīvotājus par katru mūsu soli, tai skaitā arī iecerēm. To darīsim gan rīkojot “atvērtās durvis”, gan arī informējot ar drukātu ziņu lapu. Esam pārliecināti par to, ka jo vairāk būs informācijas, jo drošāk jutīsies iedzīvotāji un būs mazāk vietas baumām,” uzskata Jurijs Harlamovs.
Jurijs Harlamovs ir pārliecināts par to, ka uzticību veicinās arī Jelgavas novada domes lēmums izveidot darba grupu, lai uzraudzītu rūpnīcas darbības atbilstību normatīvo aktu un IVN prasībām saistībā ar ietekmi uz apkārtējo vidi. Darba grupa paredzēta 5 locekļu sastāvā, iekļaujot tajā Jelgavas novada domes deputātus, Jelgavas novada speciālistus un Kalnciema iedzīvotāju pārstāvjus.
Arī Valsts vides dienesta Jelgavas reģionālās pārvaldes direktora vietniece Jolanta Ližus, iepriekš tiekoties ar Kalnciema iedzīvotājiem publiskās apspriešanas laikā, publiski iedrošināja, ka akumulatoru pārstrāde Kalnciemā tiks uzraudzīta īpaši, jo Latvijas likumi nosaka, ka šādas rūpnīcas ir jāpārbauda ne retāk kā trīs reizes gadā. Jurijs Harlamovs piebilst, ka iedzīvotāji ir pārpratuši, ko nozīmē nepieciešamība saņemt A kategorijas atļauju. “Tas nozīmē nevis to, ka šī ražotne ir ikdienā kaitīgāka, bet gan to, ka tā tiks vairāk un detalizētāk uzraudzīta. Tieši tāpēc A kategorijas ražotnēs negadījumu skaits ir mazāks,” norāda Jurijs Harlamovs.
Juris Harlamovs izprot Kalnciema iedzīvotāju bažas. “Cilvēki atceras vēl ne tik seno padomju laiku rūpniecību Kalnciemā. Daudzi joprojām te cieš no arodslimībām, atceras ekoloģiskās problēmas upē un tās krastos, pat savā dārzā izzudušās sliekas. Tāpēc arī tik daudz satrauktu jautājumu, tik daudz izprotamas neticības,” novērojis Jurijs Harlamovs.
“Es jau vairākkārtīgi esmu atzinis, ka mūsu pirmie soļi attiecību veidošanā ar Kalnciema iedzīvotājiem bija neveiksmīgi. Pārāk formāli mēs pievērsāmies publiskai apspriešanai. Tā vietā mēs vairāk koncentrējāmies uz atļaujām, standartiem, prasībām, investīcijām, biznesa plāniem. Iedzīvotāju informēšanu sākām novēloti. Daudziem jau bija radies negatīvs priekšstats,” stāsta Jurijs Harlamovs. 
Juris Harlamovs skaidro, ka šāda akumulatorus pārstrādājoša rūpnīca Latvijā ir ļoti nepieciešama. “Šobrīd oficiāli utilizētos akumulatorus pārstrādā uzņēmi Lietuvā un Igaunijā, bet tikmēr Latvijā plaukst nelegāla un vidi ļoti apdraudošā “mājas pārstāde”, kad akumulatora svins tiek pārkausēts teju vai mājas krāsniņā, bet svina lietņi vēlāk nodoti metāllūžņos. Tur tad neviens nekontrolē ne izmešus, ne to, kur un kā tiek noliets akumulatoros esošais šķidrums,” rūpnīcas nepieciešamību skaidro Jurijs Harlamovs.
SIA “East – West Finances” veidos nolietotu svina akumulatoru pārstrādes rūpnīcu Kalnciemā, rūpnieciskās zonas teritorijā. Projektā tiks ieguldīti vairāk nekā 9 miljonus eiro, un vairāk nekā pusi šīs naudas tērējot ekoloģiskai drošībai, tai skaitā gaisa un ūdens attīrīšanai. Rūpnīcā plānots tieši nodarbināt 42 darbiniekus. Rūpnīcas jauda būtu 15000 tonnas akumulatoru gadā, bet sākotnēji plānots pārstrādāt 12000 tonnas, lai iegūtu 8700 tonnas svina un svina sakausējumu gadā.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s