Uztraucas par svina akumulatoru “pagrīdes” pārkausēšanu

“Kamēr Latvijā nav uzcelta sava nolietotu svina akumulatoru pārstrādes rūpnīca, tikmēr apkārtējo vidi ļoti apdraud “pagrīdes uzņēmēji”, kuri savās privātmājās pārkausē akumulatorus svina lietņos, lai tos vēlāk nodotu metālu uzpircējiem. Ļoti bīstama ir arī nolietotu akumulatoru pārvadāšana nepiemērotos apstākļos,” norāda SIA “Metalekspo” valdes priekšsēdētājs Deniss Uļjanovs, kurš ir arī viens no līdzīpašniekiem un iniciatoriem veidot nolietotu akumulatoru pārstrādes rūpnīcu Kalnciema rūpnieciskajā zonā.

“Akumulatoru pārkausēšana privātmājās ir ļoti bīstama, jo visi kaitīgie izmeši nefiltrēti nonāk gaisā, iespējams pat māju tuvumā. Domāju, arī skābes tiek nolietas kaut kur grāvī, un vēlāk tās nonāk upēs,” satraucas Deniss Uļjanovs.

“Mēs ar metāla iepirkšanu nodarbojamies jau sen, esam viens no lielākajiem nozares uzņēmumiem Latvijā. Un ne reizi vien mums ir nācies redzēt svinu, kurš, iespējams, iegūts izmantojot pat mājas cepešpannas. Bail iedomāties, ko ir saelpojušies šie “uzņēmīgie pārkausētāji” un viņu kaimiņi, lai nopelnītu par nodoto svinu pāris eiro vairāk nekā par nepārkausētu nolietoto akumulatoru,” stāsta Deniss Uļjanovs.

Tāpat ir novērots, ka Latvijas “pagrīdes” apritē nonāk ne tikai Latvijā nolietotie akumulatori, bet arī savāktie Skandināvijā. “Tur auto īpašnieki savus nolietotos akumulatorus atstāj speciālās novietnēs, taču mēdz būt tā, ka pirms šos akumulatorus savāc vietējie bīstamo atkritumu apsaimniekotāji, nakts aizsegā ir pasteigušies “uzņēmīgākie pagrīdnieki”, kuri vēlāk šos akumulatorus pārved arī uz Latviju. Šāda pārvadāšana nepiemērotā transportā ir īpaši bīstama apkārtējiem, jo īpaši uz prāmja,” uztraucas Deniss Uļjanovs.

“Zinot, kāds ir stāvoklis ar nolietotu akumulatoru apriti Lavijā, mums arī savulaik radās iniciatīva veidot nolietotu akumulatoru pārstrādes rūpnīcu Kalnciema rūpnieciskajā zonā. Jo šādā veidā mēs palīdzētu sakārtot šo jomu, nodrošinātu, ka nolietotie akumulatori tiek pārvadāti atbilstoši bīstamu atkritumu pārvadāšanas prasībām, taču galvenais – akumulatori tiktu pārkausēti videi nekaitīgi,” stāsta Deniss Uļjanovs.

Ieinteresēti arī Latvijas un Ziemeļvalstu vides dienesti


Deniss Uļjanovs pauž gandarījumu par to, ka nolietotu svina akumulatoru aprites uzraudzībā ir ieinteresēta ne tikai Latvija, bet arī Latvijas kaimiņvalstu vides speciālisti. Ziemeļvalstu Ministru padomes rīkotajā projektā „Ziemeļvalstu pārrobežu atkritumu sūtījumu labās prakses apmaiņa” īpaša uzmanība tika pievērsta nelikumīgu svina akumulatoru sūtījumu kontrolei no Skandināvijas uz Baltijas valstīm.

Projekta „Ziemeļvalstu pārrobežu atkritumu sūtījumu labās prakses apmaiņa” fokuss jo īpaši bija vērsts uz stingrāku nolietotu svina akumulatoru pārrobežu sūtījumu kontroli un iespēju apzināšanu nelikumīgo sūtījumu samazināšanai no Skandināvijas uz Baltijas valstīm. Iesaistītie dienesti cita starpā diskutēja par iespējām uzlabot atkritumu pārrobežu sūtījumu kontroli.

Projekta ietvaros martā tika veiktas vairākas pārrobežu bīstamo atkritumu sūtījumu kontroles Rīgas un Tallinas ostās, kā arī tika apmeklēts svina akumulatoru pieņemšanas punkts SIA “Metalekspo”, kā arī bīstamo atkritumu pārstrādes rūpnīca Igaunijā (AS „Ecometal”).

Arī Valsts vides dienests atzīst, ka svina akumulatoru sūtījumi no Skandināvijas lielākoties notiek neatbilstoši vides aizsardzības prasībām un privātpersonas ar to nodarbojas nelegāli – nesaņemot nepieciešamās atļaujas un neizpildot prasības par pārvadājumu drošumu. Latvijā pagaidām nav svina akumulatoru pārstrādes rūpnīcas, kas videi draudzīgā veidā spētu nodrošināt to gala pārstrādi. Savukārt svina akumulatoru izjaukšana neatbilstošā veidā un tam nepiemērotās vietās rada draudus cilvēka veselībai un videi.

Valsts vides dienests arī atgādina, ka nolietoti svina akumulatori ir bīstamie atkritumi, kuru pārrobežu pārvietošanai ir jāsaņem kompetento iestāžu saskaņojums. Nepareizas rīcības ar bīstamajiem atkritumiem var ievērojami apdraudēt apkārtējo vidi un cilvēka veselību.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s